A két éve kitört pandémia a munkavégzésünkre is komoly hatással volt. A korábban teli irodák hónapokra kiürültek, a dolgozóknak pedig otthon, családi körben kellett kialakítaniuk a munkavégzéshez szükséges körülményeket. Közelmúltban végzett kutatások szerint egyre több ember érzi úgy, hogy a munkaideje a magánéletének rovására megy, és törekszik arra, hogy több időt töltsön a szeretteivel – írja a Psychology Today.
Több időt fordítanának a magánéletükre a dolgozók
Az ausztrál Swinburne University of Technology 2021 januárja és májusa között online felmérést is végzett a témában. Az egyetem munkatársai kvalitatív és kvantitatív adatokat is gyűjtöttek 106 ausztrál alkalmazottól, akik a világjárvány idején otthonról dolgoztak. A felmérés arra keresett választ, hogy az alkalmazottak hogyan osztották be (vagy akarták beosztani) idejüket ebben az időszakban, és mennyi időt fordítottak a munkájukra, a családjukra, baráti körükre, illetve önmagukra. Arra is kíváncsiak voltak, hogy ez az arány változott-e a járvány kitörése előtthöz képest.
Az eredmények szerint az alkalmazottak jelentősen csökkentették a munkára szánt időt a korlátozások alatt, és azt remélték, hogy a járvány lezárultával ez a tendencia tovább folytatódhat. Jelentősen megnőtt ugyanakkor a családra fordított idő aránya ezekben a hónapokban. A férfiak emellett nagyobb arányban jelezték azt is, hogy a munka helyett önmagukra fordítanának több időt.
A világjárvány sok embert arra ösztönzött, hogy csökkentsék a munkaidejüket, a fizetésemelés mellett pedig egyre csábítóbb lett az is egy pozíciónál, hogy mennyi időt kell a gép előtt tölteni. A rugalmas és otthoni munkavégzést is egyre nagyobb arányban választanák a dolgozók, erre azonban a felmérés szerint általános jó megoldások nincsenek: egyesek hosszabb hétvégéket szeretnének, míg másoknak a kora reggeli és késő esti munkavégzés lenne az ideális.