Jobb lenne, ha nem is tisztítanánk a fülünket?
Bármennyire is úgy érezzük, hogy a fültisztítás nélkülözhetetlen eleme a személyes higiéniának, de a legismertebb módszerrel (vagyis a fültisztító pálcika alkalmazásával) valójában többet árthatunk, mint amennyit használunk. A dobhártya és a középfül apró csontjai ugyanis igen sérülékenyek, és a fültisztító pálcikákkal akár súlyos károsodásokat is okozhatunk ezekben.
A fültisztító pálcikával ráadásul csak "beljebb tuszkoljuk" a fülzsírt a hallójáratba, ahonnan még nehezebb eltávolítani. A legrosszabb esetben olyan károsodásokat okozhatunk, melyek akár tartós hallásvesztéssel is járhatnak. A hallójáratban lévő bőr ráadásul nagyon vékony és érzékeny, és könnyű felsérteni - az apró sebek pedig akár könnyen el is fertőződhetnek.
A szakemberek szerint az emberek többségének valójában nincs is szüksége fültisztításra. A fül ugyanis (bármilyen meglepő) öntisztító: a termelődő fülzsír idővel magától kiürül a fülünkből, a rágással és a beszéddel, vagyis az állkapocs mozgatásával pedig csak felgyorsítjuk ezt a folyamatot.
Mit kell tudni a fülzsírról?
A fülzsír tulajdonképpen egy természetes bőrápoló, mely védi a fül érzékeny bőrét bizonyos baktériumoktól és gombáktól, emellett pedig megakadályozza azt is, hogy a víz a fülbe kerüljön. Az, hogy valakinek túlságosan sok fülzsírja legyen, rendkívül ritka. Mivel a fülzsír folyamatosan egyre kintebb kerül a fülből, elég, ha megvárjuk, míg "elérhető" lesz, és ekkor egy nedves, puha textilpelenkával vagy törölközővel töröljük ki.
Lehet, hogy sokak számára elképzelhetetlennek tűnik, de az emberek rendkívül bizarr dolgokkal próbálhatják meg kitisztítani a fülüket: a szakorvosok számos olyan történetet mesélhetnek, melyek során fogpiszkálót, tűket, hajcsatokat, ceruzákat dugtak a fülükbe, hogy a feleslegesnek tartott fülzsírt eltávolítsák . Ez rendkívül ártalmas, balesetveszélyes lehet, melynek során a külső és belső fület egyaránt felsérthetjük.
Bízzuk szakemberre a fülzsír eltávolítását!
A fülünket tehát nem árt békén hagyni, de esetenként előfordulhat, hogy valakinél gyorsabban gyűlik fel a feleslegessé vált fülzsír. Vannak, akik hajlamosabbak is erre, például akiknek hallókészüléke van, akiknek gyakran kell füldugót használniuk stb. A felgyülemlett, besűrűsödött fülzsír eltávolítását a legjobb szakemberre bízni!
Ha a fülünk egyébként egészséges, használhatunk néhány csepp olajat a fül megtisztítására: döntsük oldalra a fejünket, tegyük bele olajat, majd tegyük a fejünket egy törülközővel letakart párnára. A feloldódott fülzsír könnyen "kicsúszhat" a fülből.