Mit üzen a szemfehérje?
A főemlősök közül az emberek szemének fehér része a leginkább látható, ennek következtében sokkal könnyebben kommunikálhatunk másokkal: a hangsúlyos és jól látható szemfehérje segítségével pontosabban meg tudjuk határozni, hogy hova néz a másik, ez pedig a nonverbális jelzések pontosabb értelmezését teszi lehetővé.
A szemfehérje, vagyis a sclera tudatos és tudattalan szinten is képes üzeneteket közvetíteni a többi ember felé: a véreres szem kialvatlanságra vagy másnaposságra utalhat - ez a tudatos szint. Tudattalanul azonban sokszor azt vizsgáljuk, hogy a szemnek milyen mozgásai vannak, mennyi látszódik a szemfehérjéből a szem megfelelő kvadránsaiban.
Szemünk fehérjével növeljük a szociális kötődést
A kooperatív szem elmélete szerint az emberi szem jellegzetességei azért alakultak ki, hogy könnyebben követhessük a másik tekintetét kommunikáció vagy közös munka közben. Ez pedig növeli a szociális kötődést.
Egy korábban megjelent kutatás eredményei szerint a szemfehérje által közvetített jelzések értelmezését csecsemőkorban, nagyjából a születés utáni hetedik hónapban sajátítjuk el. "A kutatásunk bizonyította, hogy az agyi fejlődés során olyan speciális képességet sajátítunk el, mely automatikusan értelmezi a szem által közvetített jelzéseket" - mondta Tobias Grossmann, a University of Virginia pszichológusa, a tanulmány egyik szerzője.
Könnyebben megérthetjük az autistákat
"A csecsemők is nagyon érzékenyen reagálnak a szemfehérje változásaira, és anélkül reagálnak ezekre, hogy a jelzéseket tudatos szinten elemeznék. Ráadásul a jelek értelmezéséhez nagyon rövid időre van szükségük, a kísérletben ugyanis mindössze 50 milliszekundumig mutattunk nekik képeket."
A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent kutatás eredményei a szakértők szerint a jövőben például abban is segíthetnek, hogy jobban megértsük az autizmussal élőket (akik nehezebben vagy egyáltalán nem tudják értelmezni ezeket a jelzéseket).