Egy portugál tervező azonban most új módszer fejlesztett ki, ami megkönnyítheti a színtévesztők és a színvakok életét.
Egyszerű színkódrendszert dolgozott ki a Porto városában élő Miguel Neiva, aki ezzel szinte hőssé vált a színvakok szemében. Bár ő maga nem színvak, egy gyermekkori élmény képezte az úttörő ötlet alapját. "Általános iskolában volt egy színtévesztő barátom, akit állandóan gúnyolták a gyerekek" - mesélte. Neiva ezért mára kidolgozta az általa ColorADD-nek nevezett, alapszíneken alapuló rendszerét. Az elsődleges színeket különböző tört vonalak vagy éppen háromszögek szimbolizálják.
Egyébként a férfi lakosság körülbelül 8 százalékát érinti ez az állapot, míg a nők körében nagyon ritka, mindössze 1 százalékuk színvak vagy színtévesztő.
A rendszer annyira bevált, hogy még a portói Sao Joao Kórház, az ország legnagyobb kórháza is használja. "Volt már pár eszköz, amivel egyesek megpróbáltak segíteni a színvak embereken, de ez a rendszer egy teljesen új irányból közelíti meg a problémát" - állította Fernando Falcao Reis, a kórház igazgatója.
Az új eljárás használata egyébként korlátlan. A metró térképétől kezdve Neiva szerint még a festmények színkódolására is használható. "Nem gondoltam, hogy milyen projekt lesz, vagy hogy ennyire befolyásolja majd az emberek életét. De ez az egyetlen módja, hogy megszűnjön a színvak emberek elleni diszkrimináció" - tette hozzá a módszer kidolgozója.