Vakságot okozó amőba a kontaktlencse alatt!

A kontaktlencse fokozza egy vakságot okozó protozoonfertőzés veszélyét - derül ki a Journal of Medical Microbiology novemberi számából. A tenerifei kontaktlencse-viselők jelentős részénél állapítottak meg Acanthamoeba fertőzést, melyet az átlagos tisztítóoldatok nem pusztítanak el.

Az Acanthamoeba az egyik leggyakoribb talajprotozoon, gyakran a friss vízben is megtalálható. A legtöbb fajtája baktériumokkal táplálkozik, néhány közülük okozhat emberi megbetegedést. Az egyik kórkép neve amőbás keratitis, vagyis szaruhártyagyulladás. Az amőbás keratitisek 85 százaléka kontaktlencse-viselők körében fordul elő. A fertőzés rendkívül fájdalmas, és akár vaksághoz is vezethet. Mivel a kórokozó a medencék klórozott vizében és a csapvízben is előfordul, az uszodába járó, illetve a lencsét csapvízzel öblítő kontaktlencse-viselők fokozott kockázatnak vannak kitéve.

Az elmúlt húsz évben világszerte nőtt az amőbás keratitisek száma elsősorban annak köszönhetően, hogy egyre többen hordanak kontaktlencsét, magyarázta Dr. Basilio Valladares, a La Lagunai Egyetem Kanári-szigeteki Egyetemi Trópusi Betegségek és Közegészségügyi Intézetének kutatója. A szakember munkatársaival tünetmentes tenerifeiek 153 kontaktlencse-tárolóját, köztük 90-et a lencsével együtt vizsgált meg. Megállapították, hogy a tárolók 65,9 százaléka patogén Acanthamoebával fertőzött, és az azonosított fajok 30 százaléka súlyos kórokozó. Az egy napig használható lencséken nem találtak fertőzőforrást, ám a hónapos és kéthónapos lencsék tele voltak komoly kórokozókkal. A két éven át használható lencséken szintén nagyon sok amőbát találtak a nem megfelelő ápolás és tisztítás miatt.

Két gyógyszer hatását vizsgálták meg, és kiderült, hogy a ciprofloxacin antibiotikum és a klórhexidin fertőtlenítőszer is elpusztítja az Acanthamoebát. Az ápolófolyadékokban található klórhexidin koncentráció azonban nem elégséges a kórokozó fajok elpusztításához - mondta el Dr. Valladares. A kutatások szerint ezek a fajok gyakrabban fordulnak elő a tenerifei betegek szemében, mint például a skótokéban - a szakemberek sejtései szerint talán a melegebb éghajlat miatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra