Siketség azt jelenti, hogy az audiogram legalább 90 dB halláscsökkenést mutat mindkét fülön. Ez azt jelenti, hogy a siket, vagy hallássérült legfeljebb az erős mély hangokat érzékeli, de a legtöbb esetben egyáltalán nem hall semmit. Hivatalos adatok szerint Magyarországon 60 ezer embert érint ez.
Örökölt és szerzett siketség
Az esetek felében a siketség örökölt rendellenesség és már születés óta fennáll. Kisbabáknál úgy fedezhető fel, hogy nem rezzen össze a zajokra, nem reagál például a csengőre. A többi esetben szerzett a halláskárosodás, azaz balesetnek (fejsérülésnek), betegségnek, fertőzésnek, vagy egy gyógyszer mellékhatásának, esetleg mérgezésnek, zajártalomnak, idegrendszeri bántalomnak a következménye, de van, hogy valaki daganat miatt veszti el hallását.
A siketség kialakulása szerint megkülönböztetünk prelingvális (az anyanyelv elsajátítása előtti), perilingvális (anyanyelv elsajátítása közbeni), illetve posztlingvális (anyanyelv elsajátítása utáni) siketséget. Ez a rehabilitáció szempontjából fontos.
Van, ami korrigálható probléma
Ha a rendellenesség a középfülben van, a siketség korrigálható. A belső fül zavara esetében jó eredménnyel alkalmazható a cochleáris implantáció, amely a szőrsejtek feladatát veszi át. Belsőfül-károsodás esetén gyakran hallókészülék segíthet.
A hallóideg, illetve az agy működési zavara esetében a siketség csak kis mértékben vagy egyáltalán nem gyógyítható.
Köszönjük a cikk lektorálását dr.Csokonai Vitéz Lajos fül-orr-gégész, audiológusnak !