Akkor szenved valaki fájdalomcsillapító-túlhasználat által okozott fejfájásban, ha legalább három hónapon át havi minimum 15 napon fáj a feje, miközben túlzásba viszi a fejfájáscsillapító szedését – olvasható a Harvard Medical School tanulmányában.
Ha például valaki migrénes, és ezt heti két-három napnál gyakrabban próbálja tüneti kezeléssel orvosolni, akkor már túlkezeli magát. Akinek viszont nincs meglévő fejfájásos problémája, hanem valamilyen más panaszra szed fájdalomcsillapítókat, annál általában nem alakul ki a gyógyszer miatt fejfájás.
Ezért ha valaki fejfájós, erre pedig rendszeresen gyógyszert szed, de mind gyakoribb a (közvetlenül a gyógyszer beszedése után elmúló) fejfájás, előfordulhat, hogy a fájdalomcsillapító szedése állhat a háttérben.
A középkorú nők használják a legtöbb fájdalomcsillapítót
A fájdalomcsillapító-túlhasználathoz társuló fejfájás világszerte a lakosság 1-2 százalékát érinti. Bárkinél előfordulhat, de leggyakrabban a 40-50 éves nőknél jelentkezik. A krónikus napi fejfájás a világ népességének 4-5 százalékát érinti, egyharmaduknál jelentkezik fájdalomcsillapító-túlhasználathoz társuló fejfájás. Ez Magyarországon 100-200 ezer embert érint – foglalja össze a Telex.
A fejfájás megelőzése fontos lépés a kezelésben: először is csökkenteni kell a fejfájást kiváltó fájdalomcsillapítók szedését, ilyenkor a javulásra általában várni kell néhány hetet. Emellett aki erre hajlamosabb, annak célszerű kerülnie mindent, ami fejfájást válthat ki. Ilyen a kiszáradás, az éhség, az alváshiány, a stressz, valamint bizonyos ételek és italok. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ha heti két napnál többször kell fejfájás elleni gyógyszereket szedni, érdemes orvoshoz fordulni.