Vannak olyan szerencsések, akik egy-két nap alatt kigyógyulnak a náthából, jóval többen vannak sajnos azonban azok, akik hetekig, sőt akár az első melegebb hónap beköszöntéig egyik betegségből a másikba esnek. A náthára nincs igazán jó gyógyszer - egyszerűen túl kell esni rajta. Tippjeinkkel gyorsabb lehet a gyógyulás!
1. Pihenés és ágynyugalom! Nem hiába tanácsolják azt a szakemberek, hogy náthás időszakban, ha megbetegszünk, maradjunk otthon, pihenjünk és kúráljuk ki magunkat. Az alvás az egyik legjobb természetes gyógymód nátha esetén, segít megfelelő "üzemmódba" helyezni a szervezetünket, a pihenés során ugyanis csak arra kell koncentrálnunk, hogy minél jobban legyünk. Ráadásul, ha dolgozni megyünk náthásan, könnyen megfertőzhetünk másokat - ami bizony igen nagy udvariatlanság!
2. Fújjuk gyakran az orrunkat, de tanuljuk meg a helyes technikát! A felgyülemlett váladéktól jobb megszabadulni (ezzel igencsak megkönnyíthetjük az életünket), de az orrfújást is meg kell tanulni. A helyes orrfújás technikája: kicsit előrehajtott fejjel végezzük, először az egyik, majd a másik orrjáratot fogjuk be. A két orrjáratot ugyanis felváltva kell kifújni, mert ha egyszerre fogjuk be mind a kettőt, a túlnyomás, a nyomáskülönbség miatt keletkező vákuum nem kifelé, hanem éppen befelé, a melléküregek felé préseli a váladékot, ami alapja lehet valamilyen szövődménynek, például arc- és homloküreg-gyulladásnak.
3. Izzadjunk meg! Természetesen nem egy kétórás fárasztó edzésre gondolunk! A forró fürdő, az alapos betakarózás, a meleg zokni segíthet abban, hogy megszabaduljunk a betegségtől.
4. Igyunk forró italokat! A meleg italok segítenek az orrdugulás megszüntetésében, enyhítik a torokfájást és megelőzik a dehidratációt is, emellett a nyálkahártya nedvesen tartásában is szerepet játszanak. A speciális forró italokban fájdalomcsillapító és C-vitamin is van , de egy egyszerű, meleg mézes tea is nagyon jó szolgálatot tehet.
5. Mossunk kezet - minél többször! A kézmosás nagyon fontos a betegségek megelőzésében, továbbadásában. Minden tüsszentés után mossunk kezet, ugyanígy akkor is, ha tömegközlekedési eszközön utaztunk! Ideális esetben használjunk meleg vizet és szappant, maga a művelet pedig tartson legalább fél percig.
6. Irány a forró víz! Akár a fürdést, akár a zuhanyozást részesítjük előnyben, a meleg víz egyrészt lazító hatású, másrészt a pára segít "újranedvesíteni" a kiszáradt nyálkahártyát. A fürdővízbe tehetünk néhány csepp illóolajat is, az eukaliptusz például segít az orrdugulás megszüntetésében.
7. Használjunk két párnát! Ha enyhén feltámasztjuk a fejünket alváshoz, akkor a váladék nem csorog vissza a torkunkba, és könnyebben tudunk aludni. A pihenés pedig kell a gyógyuláshoz!
8. Együnk húslevest! A nagyinak igaza volt - ezt kutatók is bebizonyították: a húsleves ugyanis nemcsak a folyadékot pótolja, de olyan ásványi anyagokat is tartalmaz, mely segít a felépülésben.
9. Ne szenvedjünk! Ha betegnek érezzük magunkat, vegyünk be gyógyszert: lázcsillapítót, fájdalomcsillapítót, torokfertőtlenítőt. Az antibiotikumot ugyanakkor kerüljük, a legtöbb fertőzés ugyanis vírusos eredetű.
10. Használjunk orrcseppet, orrspray-t! Az ideális orrspray nemcsak az orrfolyást állítja meg, de az orrdugulást is megszünteti. A tiszta orrjáratoknak köszönhetően könnyebben kapunk levegőt, jobban alszunk, kevésbé fáj a fejünk és a gyógyulás is gyorsabb!