Amit rosszul tudunk az oltásokról

Az Európai Unió lakosságának túlnyomó többsége hatékony eszköznek tartja a védőoltásokat a fertőző betegségek megelőzésére. Mégis aggasztóan magas azok aránya, akik még mindig egyes tévhitek alapján ítélik meg az oltások szükségességét.

Az európaiak nagyjából fele kapott oltást az elmúlt öt évben, 79 százalékuk pedig bizalommal fordul az egészségügyi szakemberekhez, hogy a védőoltásokról tájékozódjon. Mintegy 88 százalék szerint a vakcinák fontosak, és 85 százalék hatékony módszernek tartja ezeket a fertőző betegségek megelőzésére. Szeptembertől újabb védőoltás lesz kötelező, a részleteket itt olvashatja el!

Még mindig gyakoriak a tévhitek a védőoltásokkal kapcsolatban. Egy új felmérés szerint az európaiak 48 százaléka úgy véli, hogy a védőoltások gyakran súlyos mellékhatásokkal járhatnak, 38 százalékuk pedig azt gondolja, hogy épp azokat a betegségeket válthatják ki, amelyek ellen védelmet kellene nyújtaniuk.

Csökkent az átoltottsági arány

A "nyájimmunitás" létfontosságú, különösen a sérült immunrendszer miatt beolthatatlan emberek miatt. Így itt az ideje, hogy felemeljük a hangunkat a félretájékoztatás ellen - hangsúlyozta Jyrki Katainen, az Európai Bizottság egyik alelnöke. Az utóbbi időben ugyanis csökkent az átoltottsági arány a kontinensen, ami közegészségügyi és biztonsági kockázatot jelent. Egyre gyakoribb a védőoltással megelőzhető járványok kitörése, pedig - az alelnök szerint - az elmúlt két évszázad egyértelműen igazolta az oltások hatásosságát. "Ez nem pusztán vélemény, hanem tény" - hangsúlyozta.

oltás, védőoltás, injekció, vakcina, fertőző betegségek, tévhitek,
Egyre gyakoribb a védőoltással megelőzhető járványok kitörése. Fotó: 123rf

Ennyi áldozata volt tavaly a kanyarónak

Tavaly több mint hetven ember halt meg kanyaróban , és mintegy 80 ezren fertőződtek meg Európa-szerte, pedig a betegség ellen létezik védőoltás - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Európai Unió Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központja (ECDC). "A kanyaró és a rubeola felszámolása, valamint a gyermekek és a felnőttek megóvása a védőoltással megelőzhető betegségektől fontos része az ENSZ egészségügyi és fejlődési céljainak. Ehhez közös fellépésre és kiszámíthatóságra van szükség, hogy mindenki számára magas védettséget biztosítsunk" - írta a két szervezet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A különböző védőoltásoknak köszönhetően az európai régióban a legtöbb gyermek és felnőtt védve van többek között a kanyaró, a rubeola, a szamárköhögés, a járványos gyermekbénulás vagy a tbc ellen. Magyarországon nagyon jó, 98 százalékos a különböző fertőző betegségek elleni átoltottság - közölte Ledia Lazeri, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.