A koronavírus -világjárvány rámutatott, mennyire fontos szervezet a WHO, mint globális közegészségügyi hatóság - emelte ki Angela Merkel német kancellár. Az újonnan megnyitott világjárvány-, és járványügyi elemző központ (WHO Hub for Pandemic and Epidemic Intelligence) feladata a járványok kialakulásának veszélyével kapcsolatos adatok minél szélesebb körű - a többi között az állategészségügyre, a klímaváltozásra és a demográfiára kiterjedő - gyűjtése és elemzése lesz, a megelőzés és a védekezés javítását szolgálva.
A felkészülés a cél
A központban egyébként számos tudományág - például az adat- és az orvostudomány - eredményeit és művelőit összefogva igyekeznek minél korábban előre jelezni a veszélyeket. El kell elérni, hogy "jobban fel legyünk készülve a jövőbeli járványokra és világjárványokra" - mondta Angela Merkel, hozzátéve, hogy ehhez elengedhetetlen a globális tudományos együttműködés.
Köszönetet mondtak Karikó Katalinnak
A kancellár kifejezte elismerését a rendezvény egyik díszvendége, a SARS-CoV-2 okozta betegség ( COVID-19 ) ellen védő egyik első vakcina, a német BioNTech és az amerikai Pfizer együttműködésével kifejlesztett oltóanyag hatásmechanizmusának kidolgozása révén világhírű Karikó Katalin munkássága iránt. Kiemelte, hogy lenyűgöző a magyar tudós egész életútja.
Karikó Katalin szerint az új intézetnek fontos szerepe lehet a szakértők, kutatók közötti közvetlen párbeszédben is. Mint mondta, a járvány miatti lezárások azt is megmutatták, hogy a tudományos munkához is nélkülözhetetlenek a személyes kapcsolatok, találkozások.
A szakemberek szerint ezek az állatok robbanthatnak ki egy új világjárványt.