Évente az amerikaiak egyhatoda esik át ételfertőzésen, ebből egymillió esetért tehető felelőssé a szalmonellózist okozó baktérium, mely néha meglepően ellenáll az antibakteriális kezelésnek. Az International Journal of Food Microbiology oldalain megjelent tanulmány demonstrálja, hogy a környezettel (száraz körülmények, illetve hőkezelés) szembeni ellenállás kialakulását a kórokozó biofilmképződése adja.
A tudósok érdeklődése az utóbbi évtizedben fordult a biofilmek felé, melyek egyre növekvő egészségügyi problémát jelentenek.
A biofilmek kialakulása során a mikroba környezetébe molekulákat választ ki, és ebbe a masszába ágyazva sokkal jobb a túlélési esély. A szalmonella esetén főként a száraz étkek esetén, például mogyoró, müzlifélék, fűszerek, tejpor esetén jelentkezik a probléma. Ezeket az összetevőket a száraz körülmények miatt korábban biztonságosnak vélték.
A kutatók a sovány tejporban tesztelték a szalmonella 30 napos túlélési készségét, és megállapították, hogy a speciális körülmény speciális összetételű biofilmet igényel. A felfedezés alapvetően befolyásolhatja az ételek higiénés gyakorlatát.