Az Eurostat és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból kiderült, átlagosan 0,8 hónappal csökkent a 2020-ban születettek várható élettartama az egy évvel korábbi értékhez képest. Ez elsősorban a koronavírus -járvány számlájára írható, utoljára 1962-ben romlott ennyit a születéskor várható élettartam Magyarországon - számolt be róla a Népszava . A lapnak nyilatkozó szakértő, Kovács Katalin szociológus, demográfus elmondta, mindössze néhány ország, köztük Dánia, Norvégia és Finnország mutatóiban volt minimális javulás, ami a sikeres járványkezelésnek köszönhető.
Azokban az országokban, ahol jobban elszabadult a járvány , erősebben romlottak az életkilátások is. A koronavírus által leginkább sújtott európai országokban a magyarhoz hasonlóan alakultak a számok: Olaszországban 1,2 évvel, Spanyolországban 1,6 évvel, Belgiumban 1,2 évvel, Csehországban 0,9 évvel csökkent a várható élettartam 2020-ban. A listát Liechtenstein vezeti, ahol 2,4 évvel lett rövidebb a várható élettartam.
Magyarországon a legfrissebb adatok szerint ezzel 75,7 évre csökkent a születéskor várható élettartam. Nemek szerinti bontásban még mindig a nők vezetnek: 0,6 éves csökkenéssel az ő várható élettartamuk 79,1 év, míg a férfiaké 0,8 éves csökkenéssel 72,3 év itthon. Ezekkel az adatokkal uniós összesítésben a lista vége felé helyezkedünk el, mindössze három tagállamot (Litvániát, Romániát és Bulgáriát) előzzük meg a várható életévek számában.
A Kaliforniai Egyetem (UCLA) friss publikációja szerint azonban várható, hogy a járvány utáni években gyorsan visszaáll a várható élettartam a korábbi szintre. Kovács Katalin a lapnak azonban kiemelte, egyelőre nem ismertek a koronavírus-fertőzés hosszú távú egészségügyi hatásai, és a járványhelyzet miatt az egyéb betegségek kezelése is akadozott, mindez pedig kihatással lehet az emberek egészségére.