Koronavírus: Európa így készül az omikron variáns ellen

Amennyiben a vakcinagyártóknak módosítaniuk kell oltóanyagukat a koronavírus újonnan megjelent omikron variánsa ellen, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) három-négy hónapon belül lefolytatja az új vakcinák engedélyezési folyamatát - közölte Emer Cooke, az EMA ügyvezetője.

Karikó Katalin szerint a Pfizer akár 31 nap alatt képes új oltóanyagot fejleszteni a koronavírus omikron variánsa ellen.

"Ha szükségessé válna a meglévő vakcinák módosítása, három-négy hónap alatt engedélyezhetnénk azokat" - húzta alá Cooke az Európai Parlament előtti keddi beszámolójában a Reuters hírügynökség cikke szerint. Hozzátette, az érintett gyógyszeripari vállalatoknak ebben az esetben igazolniuk kell először, hogy gyártási rendszerük megfelelően működik a módosított vakcinákkal is, majd klinikai vizsgálatok során kell felmérniük, hogy azok valóban működnek-e a gyakorlatban is.

Az omikron variáns megjelenése miatt szükségessé válhat a mostani vakcinák módosítása
Az omikron variáns megjelenése miatt szükségessé válhat a mostani vakcinák módosítása. Fotó: MTI/Vajda János

Ezzel együtt Cooke hangsúlyozta, hogy még ha az új variáns széles körben el is terjed, a jelenleg alkalmazott oltások továbbra is védelmet nyújtanak. Egyelőre az sem ismert ráadásul, hogy ténylegesen szükséges-e módosítani a vakcinákat, ugyanakkor az EMA felkészült erre a forgatókönyvre is.

Mint azt megírtuk , Stéphane Bancel, a Moderna biotechnológiai vállalat vezérigazgatója egy keddi interjúban már felvetette, hogy a mostani vakcinák nem valószínű, hogy ugyanolyan védelmet nyújtanának a koronavírus omikron variánsával szemben, mint a korábbi változatok ellen. Az omikron a többi között több olyan mutációt is hordoz, amelyek már a béta és a gamma variánsban is előfordultak, és amelyekről ismert, hogy csökkentik a védőoltások hatékonyságát. Az omikron ráadásul ezen felül 26 teljesen egyedi mutációval is rendelkezik, amelyek egy része éppen a vírus azon régióit érinti, amelyet a vakcináció révén kialakuló antitestek megcéloznak.

Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke szerint valószínűleg a napokban tetőzik a koronavírus-járvány negyedik hulláma Magyarországon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, de az Észak-, Északnyugat-Dunántúlon többórás napsütés valószínű, amíg a délután folyamán meg nem növekszik a felhőzet. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső. Többfelé megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Késő estére 10 és 17 fok közé hűl a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra