Moderna-vezér: az omikron ellen kevésbé védhetnek a vakcinák

Nem valószínű, hogy a koronavírus újonnan felbukkant változatával, az omikron variánssal szemben is ugyanolyan hatékonyságú védelmet nyújtanak a jelenleg alkalmazott vakcinák, mint a korábbiak esetében - véli Stéphane Bancel, az amerikai Moderna biotechnológiai vállalat vezérigazgatója.

Nagyon magas a kockázata annak, hogy újabb fertőzési hullámokat idéz elő a koronavírus omikron variánsa az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint.

"Úgy gondolom, nincs olyan világ, ahol (a vakcina hatékonysága) azonos szinten maradna, mint a delta variáns esetében. Várhatóan vissza fog esni. Nem tudom még, hogy milyen mértékben, mert egyelőre várnunk kell a friss adatokra. Ezzel együtt a tudósok, akikkel beszéltem, azt mondták, hogy ez valószínűleg nem lesz jó" - fogalmazott Bancel a Financial Times című lapnak nyilatkozva a Reuters hírügynökség beszámolója szerint. A vezérigazgató hozzátette, rengeteg mutációt hordoz az omikron a tüskefehérjén, amelyet a vírus az emberi sejtekbe való behatoláshoz használ. Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy minden bizonnyal módosítani kell majd a jelenleg alkalmazott oltóanyagokat.

Elképzelhető, hogy az omikron variáns miatt módosítani kell a jelenlegi oltóanyagokat
Elképzelhető, hogy az omikron variáns miatt módosítani kell a jelenlegi oltóanyagokat. Fotó: Getty Images

Bancel hétfőn a CNBC televízió megkeresésére elmondta, hónapokba telhet, mire a Moderna kifejleszt és elkezdhet kiszállítani egy olyan vakcinát, amely specifikusan az omikron variánst célozza meg. Kitért rá, bár a cégnél úgy számolnak, hogy az új vírusváltozat terjedőképessége magas lehet, legalább két hétbe telik azonban, amire sikerül részletesen feltárni, hogy a vírus mutációi miként hatnak ki a jelenleg piacon lévő védőoltások hatékonyságára. Bancel szerint attól függően, hogy mennyit esik a hatékonyság, akár szükség lehet a mostani oltóanyagok adagolásának növelésére, illetve a magas kockázati csoportba tartozó emberek számára szükségessé válhat egy negyedik dózis beadása is.

Mint azt korábban megírtuk , Karikó Katalin biokémikus elmondása szerint a Pfizer akár 31 nap alatt képes lehet új oltóanyagot fejleszteni, amennyiben az omikron variáns terjedése ezt indokolttá teszi. A szakember hangsúlyozta azonban azt is, hogy egyelőre nem ismert, képes-e, és ha igen, milyen mértékben képes megkerülni az új variáns a világszerte alkalmazott vakcinák nyújtotta védettséget. Az omikron november közepén bukkant fel először Dél-Afrikában és Botswanában. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) november 26-án vette fel a koronavírus aggodalomra okot adó variánsainak listájára.

A többi között immár Csehországban is felbukkant az omikron variáns : a fertőzést egy fiatal nőnél mutatták ki, aki előzőleg Afrikában járt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra