"Mi, gyermekorvosok azt szeretjük, hogyha a gyermekeket minél több meg tudjuk betegségtől óvni, és az egyetlen biztos védelmet a védőoltás jelenti" - nyilatkozta az RTL Klub Híradójának Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke. Mint mondta, a védőoltás csak minimális kockázatot jelent ahhoz képest, amit az élő vírus okozta fertőzés jelenthet a gyerekekre nézve, ezért ő azt javasolja a már oltható korú gyerekek szüleinek, hogy ne várjanak tovább a döntéssel, oltassák be gyermekeiket. A vírus sem vár, hanem folyamatosan terjed - hangsúlyozta.
A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy még a nagyon enyhe, akár tünetmentes lefolyású betegség után is kialakulhat az a bizonyos "rettegett sokszervi gyulladás", ami Amerikában eddig majdnem 6 ezer gyereket érintett. Fennáll továbbá a hosszú COVID veszélye is, amellyel Magyarországon jelenleg is több száz gyerek küzd.
"Ha tehetjük, védjük meg őket"
Az 5-11 éveseknek kifejlesztett védőoltással kapcsolatban Havasi Katalin úgy fogalmazott, "a dózis kicsi, a védettség viszont nagy". A 12 éven aluliak körében feljegyzett nemzetközi tapasztalatok szerint a vakcina ebben a korosztályban is biztonsággal alkalmazható, valamint hatékonyan megvédi a gyerekeket a korai és a késői szövődményektől egyaránt. A gyerekorvos kiemelte továbbá, hogy az immunhiányos, a tüdőbeteg, illetve az elhízott vagy túlsúlyos gyerekeket nagyon fontos lenne mielőbb beoltatni, náluk ugyanis egy egészséges gyermekhez képes jóval nagyobb a súlyos lefolyású COVID-19 kialakulásának kockázata. Hozzátette, ahhoz, hogy a társadalom egésze fellélegezhessen és megszűnjön a járványhelyzet - amikor hónapról hónapra azt kell figyelni, hogy mit zárnak be és kinek kell otthon maradnia -, ki kell alakulnia a nyájimmunitásnak, ez pedig csak a gyerekek beoltásával együtt érhető el.
"Semmi sem rosszabb, mint a fertőzés"
"Teljesen érhető, hogy minden szülő aggódik a gyermekéért, de pontosan ezért mondom azt, hogy semmi sem rosszabb, mint a koronavírus-fertőzés" - ezt már Jakab Ferenc virológus mondta , szintén az RTL Klub Híradójának. A szakember szerint a gyermekek oltása mindig egy nagyon kényes kérdés, és mivel a felnőtt populációban is elég nagy az ellenállás, az oltást elutasító szülők gyermekeinek immunizálását sem lesz könnyű elérni. Ez viszont azért problémás, mert jelenleg az oltatlan gyermekközösségben a legnagyobb a megfertőződés rizikója - mutatott rá a szakértő, aki szerint járványügyi és egészségmegőrzési szempontból nagyon fontos lenne a kiskorú gyerekek beoltása, ehhez azonban szükséges a szülők engedélye.
A járvány elejétől kezdve azt hangoztatják a szakértők, hogy a gyerekek ritkábban fertőződnek meg, illetve könnyebben átvészelik a fertőzést. Jakab Ferenc szerint ez részben most is így van, a jelenleg terjedő delta vírusvariáns azonban "tud furcsaságokat okozni", például akár súlyosabb klinikai tüneteket is előidézhet a gyerekeknél.
A virológus szerint bonyolítja a helyzetet, hogy az iskolások és óvodások könnyen átadják egymásnak a koronavírus-fertőzést , ugyanis az osztályokban és a csoportokban nehezebb betartatni az olyan járványügyi megelőző intézkedéseket, mint a távolságtartás, a maszkviselés vagy a létszám korlátozása. Éppen ezért a gyerekek beoltása kiemelt szerepet játszana a járvány megfékezésében. “Nem az a kérdés, hogy biztonságos és megbízható-e az oltóanyag, hanem az, hogy mikor és mennyit adjunk” - vélekedett Jakab Ferenc.
Egyre több fővárosi önkormányzat szervez ingyenes koronavírus-tesztelést, hogy a fertőzöttek kiszűrésével kontroll alatt tarthassák a kór terjedését. Egy hazai szakértő szerint azonban a jelenlegi helyzetben a tesztelési kapacitás növelése és a kontaktkutatás már nem elegendő a járvány kordában tartásához, inkább szigorításokra lenne szükség .