Koronavírus: itt már látszik az oltások hatása

Izraelben már érezhető a koronavírus elleni védőoltások hatásossága: egy új tanulmányból kiderült, az oltóprogram megkezdése óta lényegesen kevesebb idős fertőzött szorul gépi lélegeztetésre.

A világ több országához hasonlóan Izraelben is decemberben kezdték meg a nemzeti oltási programot, és átoltottsági arány tekintetében csakhamar az élre ugrott a közel-keleti ország. Mára a lakosság több mint fele megkapta már az új típusú koronavírus elleni védőoltás legalább egy adagját, és háromból egy izraeli már a második adag vakcinán is túl van. A gyors tempójú oltakozásnak már kézzel fogható eredménye is van: egy új kutatás kimutatta, hogy a 70 évnél idősebbek körében 67 százalékkal csökkent a lélegeztetőgépre kerülő fertőzöttek száma. Ahogy arról a Medscape portál cikke is beszámolt, Izraelben az egészségügyi dolgozók mellett a veszélyeztetett korosztályba tartozók vakcinálása élvezett prioritást, ők kaphatták meg első körben a Pfizer-BioNTech vakcináját.

Magas az antitestek szintje a Nagy-Britanniában a Pfizer-BioNTech-vakcina második adagjával is beoltott páciensek szervezetében, tehát erős immunválaszt generálnak. Kattintson a részletekért!

A Morbidity and Mortality Weekly Report című jelentésben is publikált tanulmányban a tavaly októberi és decemberi adatokat vetették össze a 2021 februári számokkal, amiből kirajzolódott a látványosan csökkenő tendencia. "A mostani tanulmány is bizonyítja a Pfizer-BioNTech vakcina hatásosságát, azaz a súlyos lefolyású COVID-19 gyakoriságának csökkenését" - nyilatkozta az eredmények kapcsán Ehud Rinott, az izraeli Ben-Gurion Egyetem Egészségtudományi Karának munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A gyors ütemű oltási program egyedülálló lehetőséget biztosít az izraeli kutatóknak arra, hogy a népesség szintjén vizsgálják az oltóanyagok eredményességét. A vezető szerzők, Yair Lewis és Ilan Youngster tanulmányukban a lélegeztetőgépre került fertőzöttek számát hasonlították össze 2020 októbere és 2021 februárja között. Ez alapján megállapították, hogy a 70 évnél idősebb és az 50 évnél fiatalabb, lélegeztetőgépre szoruló fertőzöttek egymáshoz viszonyított aránya a korábbi 5,8:1-ről 1,9:1-re változott, ami nem kevesebb, mint 67 százalékos csökkenést jelent. Ezek a "valós életből" vett adatok a kontrollált, klinikai körülmények között kapott eredményekkel együtt igen biztató képet festenek. "Az intenzív oltási kampányok révén megvalósuló magas átoltottság jelentősen csökkentheti a COVID-19-hez kapcsolódó súlyos megbetegedéseket , valamint a halálozások számát" - tették hozzá a kutatók.

A védőoltás jelenti az egyetlen lehetséges védelmet a koronavírus-járvány ellen - hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalára feltöltött videóban, miután megkapta a kínai Sinopharm-vakcinát. Ha érdekli a téma, olvassa el erről készült cikkünket !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.