A román kórházaktól, a megyei közegészségügyi igazgatóságoktól, a mentőszolgálatoktól és a vérellátó központoktól júliusban gyűjtött oltottsági és fertőzöttségi adatok alapján készített felmérést a Sanitas szakszervezeti szövetség, amely a legnagyobb helyi egészségügyi érdekvédelmi szervezet. A Sanitas szerint az állami kórházakban dolgozó orvosok valamivel több mint kétharmada (68,53 százaléka) kapott legalább egy oltást, 2,84 százalékuk pedig már átesett a koronavírus-fertőzésen .
Az ápolók körében az átoltottság 55,28 százalékos, és további 4,07 százalékuk természetes úton szerzett ideiglenes védettséget. A kisegítő személyzetnek pedig kevesebb mint fele (49,33 százaléka) igényelt oltást, míg 3,47 százalék átesett a COVID-19-betegségen.
Tesztelésre köteleznék az oltatlanokat
Július közepe óta Ioana Mihaila egészségügyi miniszter többször megerősítette már, hogy a páciensek veszélyeztetésének elkerülése érdekében rendszeres tesztelésre fogják kötelezni saját költségükön a beoltatlan egészségügyi alkalmazottakat. Az intézkedést azonban a tervek szerint csak akkor "élesítenék", ha az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma két hét alatt meghaladja a lakosság 1,5 ezrelékét.
A Sanitas közleménye szerint egyébként a fertőzésből az utóbbi hat hónapban kigyógyultak szervezetében ellenanyag képződött az új típusú koronavírus ellen. Így esetükben - a szakszervezet véleménye szerint - az oltással kapcsolatos egyéni döntés anélkül halasztható, hogy azzal bárkit is veszélyeztetnének.
Próbálják felpörgetni az oltási kampányt
Romániában amúgy már egy ideje az oltási kampány felpörgetésének módját keresik a hatóságok. A 19,3 milliós lakosságú országban ugyanis eddig csak 5 millió 69 ezer ember - vagyis a beoltható, 12 év feletti lakosság kevesebb mint 30 százaléka - kapott legalább egy adag koronavírus -vakcinát. Közben Romániát is elérte a járvány újabb hulláma: az utóbbi hónapban a júliusi mélypont ötszörösére emelkedett a napi új fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké pedig megháromszorozódott.
Bővítik a koronavírus-vakcinák tesztelési létszámát az 5 és 11 év közöttiek körében. Erre azért van szükség, hogy alaposabban vizsgálhassák a ritka mellékhatások kockázatát a gyerekeknél. Olvassa el a teljes cikket!