A lábgombásodás az egyik leggyakoribb bőrbetegség, így viszonylag könnyen felismerhető. Mivel azonban több típusa is van, ha gombásodásra gyanakszunk, érdemes az érintett területet megmutatni egy hozzáértő személynek: orvosnak, bőrgyógyásznak vagy pedikűrösnek. A különböző fertőzések ugyanis eltérő kezelést igényelhetnek.
Mikor gyanakodjunk lábgombásodásra?
A gombás fertőzés tünetei lehetnek egészen enyhék (kipirosodás, hámlás) vagy erősebbek: fájdalmas, viszkető kiütések, nedvedző, mélyen berepedt, baktériumokkal felülfertőzött sebek.
Bár maga a gombafertőzés nem fájdalmas, mégis kellemetlen következményei lehetnek A lábujjak közül induló fertőzés pikkelyességgel, repedezettséggel, szárazsággal és viszketéssel jár együtt. A lábujjak közeiből a láb egyéb felületeire és a talpra is átterjedhet a gombásodás. A talpon száraz, pikkelyes hámlás, illetve gyulladt, vörös bőr formájában jelentkezik. Időnként egy-egy nagy, vízhólyagszerű elváltozással indul a gombásodás.
Ha a körmünk tejfehérré vagy sárgás színűvé változik, megvastagszik, akkor nagy valószínűséggel gombás fertőzésünk van. Szintén erre utalhat, ha a köröm töredezővé válik, behasad; akár el is válhat a lábujjtól. A köröm mindenbe beleakadhat, így még jobban leszakadhat - ez pedig csak még súlyosabbá teheti a fertőzést, ráadásul, igen fájdalmas is.
Ha a fertőzést sarjadzógombák okozzák, akkor a fertőzés a körömágy felől indul, ha pedig fonalas gombák, akkor a köröm felső része felől sárgásan elszíneződik, megvastagodik. A penészgombák okozta fertőzés sötét elszíneződéssel jár együtt.
A dermofiton fertőzés a körmöt magát és a köröm alatti bőrt egyaránt érinti. Ennek tünetei a sárga színű csíkok a körmön, illetve a bőrön; felgyülemlett, morzsalékos megvastagodott bőr és körömdarabkák a köröm alatt; elszíneződött, megvastagodott köröm, mely egyre jobban eltávolodik a bőrtől; a bőr töredezetté, repedezetté válik. A fehér gombásodás első tünetei közé tartoznak a fehér pöttyök, elszíneződések, csíkok a köröm felületén. A köröm felülete puhává, mattá és érzékennyé válik. A köröm elszíneződhet (barnássá, szürkéssé), de nem válik el az alatta lévő bőrtől.
A lábgombásodást könnyen össze lehet téveszteni más bőrbetegségekkel: ekcémával , pszoriázissal vagy egyszerű kozmetikai problémákkal is (például azzal, ha valakinek a szokásosnál vastagabb, erősebb a körme).
Bár maga a gombafertőzés nem fájdalmas, mégis kellemetlen következményei lehetnek: a bőr vagy a köröm elváltozásai miatt kényelmetlenné válik a cipőviselés, fájdalmassá a hosszabb ideig tartó állás vagy járás. Éppen ezért fontos, hogy amint a gyanús jeleket felfedezzük magunkon, kezdjük el a kezelést!