Befejezte a február végén indított, gyorsított ágazati vizsgálatát a GVH az antitestgyorstesztek magyarországi piacán. Megállapították, hogy a magyarországi kommunikációs környezetben a termékkörről téves fogyasztói elképzelések is kialakulhattak.
Nem a védettséget mutatja ki a teszt
Az eredmények alapján a versenyhatóság azt javasolja a kereskedőknek, hogy kerüljék az antitest-termelődés és a védettség fennállása közötti összefüggésekre tett utalásokat, a gyógyszertárak szakszemélyzetétől és a hatóságoktól pedig azt kérték, hogy a fogyasztók tájékoztatásakor mellőzzék a védettség kifejezés használatát az antitestgyorstesztekkel összefüggésben. A hivatal javasolja továbbá, hogy a kereskedők kerüljék egészségügyi szakemberek, ismert személyek és influenszerek alkalmazását az koronavírus -antigéntesztek reklámozásakor, mivel ennél a termékkategóriánál ezt tiltja az ágazati szabályozás.
A használati útmutatók felülvizsgálata is szükséges lehet
Ezeken felül a GVH azt is tanácsolja az érintett szakhatóságoknak, hogy alakítsanak ki a friss tudományos eredményeknek megfelelő tájékoztatókat az antitestgyorstesztek reklámozásával kapcsolatos elvárásokról, amelyekhez a kereskedők igazodhatnak. Indokolt lehet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettel (OGYÉI) az érintett használati útmutatók felülvizsgálata is.
A vizsgálat azt is megállapította, hogy egyes piaci szereplők professzionális használatra szánt antitestgyorsteszteket is értékesítenek a lakossági fogyasztóknak, ami jogszabályba ütközik, emellett megfosztja a lakossági vásárlókat a részletes használati utasításoktól. Ennek felszámolásához aktív szakhatósági fellépés indokolt - tette hozzá a GVH.
Az otthoni gyorstesztek bizonyos helyzetekben jó szolgálatot tehetnek, de nem egyenértékűek a hivatalos, egészségügyi szolgáltató által elvégzett koronavírusteszttel.