Nemrég került nyilvánosságra , hogy már két embert sikeresen kigyógyítottak a HIV-ből, és máris itt a harmadik - vélhetően - vírusmentes páciens.
Ketten már túlélték
Az első túlélőt "berlini betegként" emlegetik. Őt tíz évvel ezelőtt nyilvánították gyógyultnak, miután átesett egy speciális őssejt-transzplantáción. Ugyanezt a műtétet hajtották végre a "londoni betegen" is három évvel ezelőtt. A férfi másfél éve nem szedi a vírust kordában tartó gyógyszereket, a betegség azonban nem újult ki nála.
Az eddig gyógyíthatatlannak hitt betegségből tehát mégis létezhet kiút, mégpedig egy ritka genetikai mutációnak köszönhetően. A két beteg őssejt-transzplantációjának donorai ugyanis a CCR5 delta 32 elnevezésű elváltozást hordozták, amely ellenállóvá teszi a szervezetet a HIV-vel szemben.
Német férfi lehet a harmadik?
Négy hónappal ezelőtt Németországban is elvégezték a speciális kezelést egy HIV-pozitív férfin. A "düsseldorfi betegtől" azóta vett biopsziák alapján nem találtak a szervezetében vírusra utaló jeleket. A fertőzésre szedett gyógyszereket azonban még nem hagyta abba, így nem lehet pontosan megállapítani, hogy valóban vírusmentes-e a férfi. Az orvosok ezért folyamatosan nyomon követik majd a páciens állapotát.
A kezelés érdekessége, hogy egyik esetben sem konkrétan a HIV-et akarták gyógyítani. A víruson kívül ugyanis mindhárom férfi rákkal küzdött, amely túlélésére az utolsó esélyük az őssejt-transzplantáció volt. Ez a kezelés azonban a rák nélkül élő HIV-pozitív betegek többségének szükségtelenül veszélyes beavatkozás lenne. A vírus kordában tartására ugyanis már léteznek korszerű készítmények , amelyek megakadályozzák a fertőzés továbbadását és a HIV-pozitív betegek várható élettartamát is meghosszabbítják.
Bár az őssejt-transzplantációval elért eddigi eredmények forradalmi áttörésnek számítanak, ez mégsem jelent megoldást a világ 37 millió HIV-pozitív betegének. Minden beteghez meg kellene ugyanis találni a hozzá passzoló donort, ráadásul csak a CCR5 mutációval rendelkezők közül válogathatnának az átültetést végző orvosok. Ez az elváltozás azonban nagyon ritka. Elsősorban az észak-európai felmenőkkel rendelkezők szervezetében található meg, de még közöttük is viszonylag ritkának számít. Épp emiatt elképzelhetetlen, hogy a több tízmillió beteg kezeléséhez elegendő donort találjanak.
Forrás: dailymail.co.uk