A fülzúgás ( tinnitusz ) egy "hibás program". Ezt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a teljes megsüketülés után is megmarad a zúgás. A probléma mértéke teljesen egyénfüggő, ugyanis egy egészen enyhe tinnitusz is okozhat depressziót vagy alvás- és koncentrációzavart, míg mások meglepően jól viselik a kellemetlen, már-már elviselhetetlen értékékkel rendelkező tüneteket - magyarázza Dr. Gerlinger Imre, a Duna Medical Center fül-orr-gégésze.
Mit nevezünk fülzúgásnak?
A fülzúgás legtöbbször az érintett által jól tolerált hangjelenség, amely lehet szubjektív vagy objektív. A belső fül eredetű szubjektív fülzúgást csak az érintett hallja, ez általában magas frekvenciájú, folyamatosan ciripelő vagy sípoló hang. Az objektív fülzúgás pedig olyan hangjelenséget jelent, amit nemcsak a beteg, hanem a környezetében lévők is észlelnek. Ezt egyes izmaink rendellenes működése okozza - ilyen például a lágyszájpad tick.
Sokan az gondolják, hogy a fülzúgás során saját véráramunkat hallják, ám ez az állítás csak bizonyos esetekben igaz. A halántékcsontban vagy annak környékén kialakuló vérbőség valóban okozhat pulzáló jellegű fülzúgást, de ez viszonylag ritkán fordul elő és nehezebben is kezelhető.
Így alakul ki az "örökös zaj"
A fülzúgást generálhatja a fület ért károsodás, mint például egy koncerten való részvétel, vagy a fül- és fejhallgatók okozta zajártalom. De stressz is okozhatja a tünetet: egy nehezebb időszak, egy haláleset vagy akár párkapcsolati probléma következtében is kialakulhat a fülzúgás. Ilyenkor pszichológus bevonása szükséges.
A fülzúgást, mint hibás programot a belső fület érintő betegségek ( otoszklerózis , Meniére-betegség), valamint belgyógyászati kórképek (pajzsmirigyzavar, cukorbetegség, magas koleszterinszint, magas vérnyomás) is okozhatják, ám lehet gyógyszerek mellékhatása is.
Nagyon alaposan ki kell vizsgálni a fiatal páciensek egyoldali fülzúgását, nagyon fontos ugyanis a kisagy-hídszögleti daganat kizárása. Ez egy rossz elhelyezkedésű, ám jóindulatú daganat, amely igen ritkán fordul elő. Magyarországon mindössze 40-50 beteg érintett.
Mi segíthet megszüntetni?
A betegek többsége jól viseli a fülcsengést, mindössze 5-10 százalékuk tapasztal életminőségbeli romlást. Bár visszafordíthatatlan károkat nem okoz a fülzúgás , az utóbb említett páciensek mégis rendszeres gondozást igényelnek.
A fülzúgásnak jelenleg nincs ismert gyógyszeres kezelése, ennek ellenére rengetegen szednek javulást várva értágítót, szédülés elleni gyógyszereket, vagy alkalmaznak alternatív kezeléseket.
A tinnitusznak célzott műtéti terápiája sem létezik, a Meniére-betegség vagy otoszklerózis miatt végzett műtétek után azonban általában mérséklődik a probléma.
A fülzúgás nagyon ritka esetben mérséklődik vagy múlik el magától, orvosi segítség nélkül akár még rosszabbodhat is. Szakszerű követéssel és a re-training terápia alkalmazásával azonban megtanulhatják a betegek figyelmen kívül hagyni a fülzúgást - éppen úgy, ahogy a forgalmas helyen élők is hozzászoknak az utcák zajához.