A hangos emberi hang mindent visz
A New York University (NYU) kutatói szerint az emberi sikoly nemcsak agyunk hallással kapcsolatos területeit aktivizálják, hanem azon áramkörét is, amely a félelemmel kapcsolatos . "Ha megkérdezzük az utca emberét arról, hogy mi a figyelemfelhívó a sikolyban , két tipikus választ kapunk. Az egyik az, hogy hangos - tehát a hangereje -, a másik pedig, hogy a hangkörnyezethez képest magasabb a frekvenciája.
A sikoly egyedi jelzés?
De a modern világban rengeteg olyan hang van , ami hangos is, és a frekvenciája is magas, úgyhogy a sikoly ezen két jellemző alapján még nem lesz egyedi jelzés kommunikációs szempontból" - mondta el a NYU kutatásban részt vevő szakértője, David Poeppel, aki kollégáival számos sikolyt vizsgált meg: közönségfilmekből, YouTube-ról vett felvételekből, illetve stúdióban rögzített önkéntes felvételekből is vettek mintákat.
Amikor megvizsgálták, hogy ezen hangfelvételek milyen hatással vannak a hallással kapcsolatos idegsejtekre, azt kellett megállapítaniuk, hogy teljesen más területeket aktivizálnak az agyban, mint az egyéb emberi hangok, például az éneklés és a beszéd: olyanokat, mint az autóriasztók és az ezekhez hasonló vészjelzések. Amitől ezek a hangok igazán különlegesek és félelemkeltőek számunkra, az a durvaságuk, pontosabban szólva az, hogy milyen gyorsan váltakozik hangerejük . A sikolyban észlelhető moduláció nagyon gyorsan váltakozik, 30 és 150 hertz között. Összehasonlításképpen: az emberi beszédben tapasztalható modulációs különbség sokkal kisebb, 4 és 5 hertz közötti ingadozásokat észlelhetünk.
A legjobban a legerősebb modulációjú sikolyok riasztották meg az önkénteseket és amigdalájukat is aktivizálták : ez agyunk azon része, amelynek segítségével nemcsak érzelmeket tudunk érezni, hanem a veszélyhelyzeteket is képesek vagyunk felmérni.
Forrás: http://www.iflscience.com/