A fül belsejében apró szőröcskék vannak, amelyek a hangokat az agy által értelmezhető elektromos jelekké alakítják. Egy DNS-hiba miatt azonban a szőröcskék nem látják el ezt a funkciót, ez pedig süketséghez vezet. Minderről többet a Science Translational Medicine szaklapban publikált tanulmányban olvashatunk.
A kutatók embereken még nem végeztek kísérleteket, így eredményeiket csak süketséggel diagnosztizált egereken végezték, melyek semmit nem hallottak a hangos, 115 dB körüli hangerőt is meghaladó rockkoncertből. A génmódosított vírussal beinjektált egerek hallása annyit javult, hogy már a mozgó autókban tapasztalható 85 decibeles hangerőt is képesek voltak meghallani, így természetesen a hangok iránt mutatott viselkedésük is jelentősen változott.
A kutatásban részt vevő Dr. Jeffrey Holt, a Boston Children’s Hospital kutatója elmondta: csoportja igencsak optimista, és szerintük a nem túl távoli jövőben ezzel a módszerrel orvosolni lehetne a genetikai süketséget . Ugyanakkor nem akarnak hamis reményeket kelteni, hiszen embereken még nem tesztelték módszerüket. Egyetlen injekció hatása egyébként is csak néhány hónapig tart, a kutatók pedig azt szeretnék, hogy az emberek életük végéig megőrizzék hallóképességüket.
A vírusterápia, ahogy Holték elmondták, megváltoztatja az említett szőröcskék belső sejtjeinek működését, de a felületükön lévő sejtekét már nem. A hangokra való érzékenység viszont a külső sejteken múlik: a finomabb vagy halkabb hangokat csak ezekkel lehet hallani. Emellett a kutatás csak egy olyan, TMC1 nevű gén mutációit orvosolja, ami az öröklődő süketségért mindössze 6 százalékban felelős. A süketséghez eddig mintegy 100-féle különböző gént kapcsoltak különféle kutatások. Ráadásul sajnálatosan azoknak sem segít majd a víruskezelés, akik hallásukat például azért veszítették el, mert hosszú ideig hallgattak hangos zenét . Az mindenesetre biztos, hogy a kutatócsoport úgy véli, egy évtizeden belül már a piacon lehet az általuk kifejlesztett terápia.
Forrás: BBC