A hepatitis vírus világszerte okoz megbetegedéseket, amelyek elsősorban a májat érintik – maga a betegség neve is májgyulladást jelent görögre lefordítva. Ezt a májgyulladást többféle vírus is okozhatja, amelyeket az ABC betűivel különítünk el egymástól. A hepatitis C egy RNS vírus, amely megtámadja és súlyosan károsítja a májsejteket. Emellett megél a nyiroksejtekben, és ízületi- és bőrpanaszokat, izom- és vesegyulladást is okozhat. Hogyan kaphatjuk el a fertőzést?
Hogyan fertőződhetünk meg hepatitis C-vel?
Világszerte 170 millió fertőzöttet tartanak nyilván; a fertőzés elsősorban az afrikai, a Földközi tenger keleti medencéje mentén fekvő országok és a Csendes-óceáni szigetek lakosságát érinti. Az Európai Unióban egyes becslések szerint közel ötmillió hepatitis C-vel fertőzött ember él, a legtöbbjük ráadásul tünetmentes, így tudtán kívül adja tovább a megbetegedést. Magyarországon több ezer májzsugorodásért és rengeteg májdaganatért felelős ez a vírus.
A kórokozó testnedvekkel terjed, elsődlegesen vérrel adja át az egyik ember a másiknak. Az intravénás kábítószerhasználók, illetve a szexuális partnert gyakran váltogatók veszélyeztetettek elsősorban: előbbiek a közösen használt tű, utóbbiak pedig a nyálkahártya-sérülések miatt fertőződnek meg. Az olyan hétköznapi használati tárgyakkal is terjedhet a vírus, mint például a fogkefe vagy a borotva. Fontos ezért, hogy a fertőzött személy rendszeresen tisztítsa ezeket az eszközöket, és semmiképpen sem szabad közösen használnia egy egészséges személlyel!
A krónikus hepatitiszes formánál a betegek mintegy ötödénél 15-20 éves távlatban májzsugorral, gyulladással és a máj működésének fokozatos megszűnésével kell számolni. Végül ennél a kórlefolyásnál májrák is kialakulhat. Fontos ezért a pontos és korai diagnózis felállítása, amelyet megnehezít, hogy a hosszú lappangási idő alatt sokaknál semmilyen jellegzetes tünet nem jelentkezik.