IBD: gyakori tévhitek, félreértések

Mivel az IBD, azaz a gyulladásos bélbetegségek jellemzően a reproduktív életévekben kezdődnek, kiemelkedően fontos a betegség gyermekvállalás és terhesség alatti kezelése. Ezzel kapcsolatban azonban még ma is sok tévhit és félinformáció él az emberek fejében.

A gyulladásos bélbetegségek, azaz a Chron-betegség , valamint a colitis ulcerosa a betegek egész életét befolyásoló, krónikus betegségek. A gyulladásos bélbetegségben szenvedők számára a családtervezés igen kényes és összetett kérdés, mivel állapotuk miatt bármikor szükség lehet orvosi vagy sebészi beavatkozásra. Éppen ezért sokan félelmekkel, sőt tévhitekkel vágnak bele a gyerekvállalásba, holott megfelelő ismeretekkel rengeteg felesleges idegesség kiküszöbölhető lehetne.

Mindenképpenn ki kell emelni, hogy az IBD-ben szenvedő nők terhességének kimenetele nem különbözik jelentős mértékben az egészséges populációtól, éppen ezért semmiféleképpen nem szabad lebeszélni őket a gyermekvállalásról. Van azonban néhány fontos alapelv, amelyet jó, ha szem előtt tartanak.

A következőkben az IBD -vel és gyermekvállalással kapcsolatos tévhiteket és félreértéseket szeretnénk eloszlatni.

Fontos az IBD terhesség alatti kezelése
Fontos az IBD terhesség alatti kezelése

Az IBD és a termékenység

Az IBD-ben szenvedők többségénél - legyen szó nőkről vagy férfiakról - a termékenység nem károsodik. A termékenység csökkenése néhány esetben az aktív Crohn-betegségben szenvedőknél figyelhető meg, illetve azoknál a férfiaknál, akik szulfaszalazin hatóanyagú készítményeket szednek. Ez utóbbi esetben azonban az állapot visszafordítható.

IBD gyógyszerek a terhesség alatt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az egyik nagyon gyakori tévhit a betegek körében, hogy az IBD kezelésére alkalmazott gyógyszerek nagyobb kockázatot jelentenek a terhesség szempontjából, mint az aktív betegség, valamint hogy károsabbak a megszületendő gyermekre nézve. Ez azonban egyáltalán nincs így, sőt éppen fordítva van. Fontos kivétel ez alól azonban a metotrexát, az egyetlen teratogén, azaz magzatot károsító hatóanyag. A többi gyógyszert azonban az aktív betegség megelőzése és a terhesség kimenetelének optimalizálása érdekében alkalmazni kell.

Sikeres terhesség IBD-vel

A terhesség kimenetele még aktív betegségben is normális lehet, fontos azonban, hogy a terhesség tervezett legyen, és lehetőleg a fogantatás a stabil remissziós szakaszban történjen.

Természetes szülés és IBD

A szülés módját rendszerint az általános szülészeti irányelvek szerint választják meg, ám lehetnek olyan esetek, amikor indokolt lehet a császármetszés. Erről azonban minden esetben a szülésznek, a gasztroenterológusnak és a sebésznek közösen kell döntenie.

Szoptatás és az IBD-gyógyszerek

Az IBD-ben szenvedő anyák az átlagpopulációhoz képest ritkábban szoptatnak, aminek oka, hogy félnek az anyatejbe kiválasztódó gyógyszerek káros hatásaitól. És bár az IBD-gyógyszerek többségét valóban kiválasztjuk az anyatejjel, kutatások szerint a standard gyógyszerelés a szoptatás alatt biztonságosnak tekinthető. Fontos tudni azonban, hogy a koraszülöttekre, illetve anyagcsere-rendellenességekre vonatkozóan e tekintetben nincsenek adatok, éppen ezért a szoptatott csecsemő egészségi állapotát minden esetben figyelembe kell venni.

Forrás: Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.