IBD: mi zajlik le a szervezetben?

A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy összefoglaló kifejezés, amelyet olyan rendellenességek leírására használnak, amelyek az emésztőrendszer krónikus gyulladását okozzák. Egyrészt ide tartozik a colitis ulcerosa, amely hosszú távú gyulladást és fekélyeket okoz a vastagbél legbelső rétegében, bélésében. Másrészt pedig a Crohn-betegség, amely az emésztőrendszer teljes hosszában okozhat idült gyulladást.

Mind a fekélyes vastagbélgyulladás, mind a Crohn-betegség általában súlyos hasmenést, hasi fájdalmat, fáradtságot és testsúlycsökkenést okoz. Az IBD végzetes következményekkel is járhat, mert képes jelentős mértékben legyengíteni a szervezetet és rendkívül súlyos szövődményeket okozni.

Tünetek

A gyulladásos bélbetegségek tünetei a gyulladás súlyosságától és előfordulási helyétől függően változóak, és a súlyosságuk is igen széles skálán mozog. Mivel az IBD-re nincs végleges gyógymód, a kezelések elsősorban arra irányulnak, hogy a tünetmentes szakaszokat a lehető legtovább meghosszabbítsák.

A gyulladásos bélbetegségek egyik jellemző tünete a görcsös hasi fájdalom
A gyulladásos bélbetegségek egyik jellemző tünete a görcsös hasi fájdalom

A Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás leggyakoribb jelei, tünetei a következők:

  • hasmenés
  • láz és fáradtság
  • hasifájdalomés görcsök
  • vér a székletében
  • étvágytalanság
  • súlycsökkenés

Amennyiben a panaszok tartóssá válnak, vagy csak felmerül a bélrendszer gyulladásos megbetegedésének gyanúja, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Bár a gyulladásos bélbetegségek általában nem halálos kimenetelűek, mind a Crohn betegség, mind a colitis ulcerosa súlyos, az életminőséget jelentősen rontó kórkép, ráadásul bizonyos esetekben életveszélyes szövődményekkel is járhat.

IBD: mi zajlik le a szervezetben?

Okok

Az IBD kialakulásának pontos oka ismeretlen. Korábban az étrend és a stressz számlájára írták, de ma már az orvosok tudják, hogy bár ezek a tényezők súlyosbíthatják a tüneteket, nem okoznak IBD-t. Az egyik lehetséges ok az immunrendszer hibás működése: a szervezet abnormális immunválasz esetén a kórokozók helyett az emésztőrendszerben élő hasznos bélbaktériumokat vagy a saját sejteket támadja meg. Minden bizonnyal az öröklődés is szerepet játszik, mert az IBD gyakoribb azoknál, akik családtagjainál diagnosztizáltak már ilyen betegséget.

Szövődmények

Milyen gyógyszereket alkalmaznak a gyulladásos bélbetegségek kezelésében? Részletek itt.

A fekélyes vastagbélgyulladásnak és a Crohn-betegségnek vannak azonos szövődményei. A legfontosabb ezek közül a vastagbélrák kockázatának növekedése. Előfordulhat továbbá bőr-, szem- és ízületi gyulladás, valamint gyógyszeres mellékhatások is megjelenhetnek, az IBD kezelésére használt bizonyos készítmények ugyanis egyes rákfajták kialakulásának alacsony kockázatát hordozzák magukban. Ezen felül a kortikoszteroidos kezelés fokozza a csontritkulás, a magas vérnyomás és további kóros állapotok rizikóját. Kialakulhat elsődleges szklerotizáló kolangitisz, amelynek során a gyulladás hegeket okozva leszűkíti az epevezetéket, emiatt fokozatosan a máj károsodását okozza. Végezetül az IBD növeli a vérrögképződés veszélyét a vénákban és az artériákban egyaránt.

A Crohn-betegségben szenvedőknek mindezeken túl számolniuk kell a csak műtétileg kezelhető bélelzáródás lehetőségével, valamint az alultápláltsággal, mivel a hasi fájdalom és a görcsök megnehezíthetik az evést és a tápanyag felszívódását. Kialakulhatnak fekélyek az egész emésztőrendszerben a szájüregtől a végbélnyílásig, de akár a nemi szervek területén is. Néha a fekélyek teljes mértékben átterjednek a bélfalon, és fisztulát - a testrészek közötti rendellenes kapcsolatot - hoznak létre. Bizonyos esetekben a fisztula megfertőződhet, ezáltal tályog fejlődhet ki. Kisebb szakadás is kialakulhat a végbélnyílásnál vagy a közelében levő bőrfelületen, ahol fertőzések is előfordulhatnak. Ez gyakran társul fájdalmas bélmozgásokkal, és perianális fisztulához is vezethet.

A fekélyes vastagbélgyulladás egyik legkellemetlenebb szövődménye a toxikus megakolon, amikor a vastagbél megduzzad, megdagad és - súlyos esetben - fellép a szervezet önmérgezéses állapota, mert a bélből mérgező anyagok szívódnak fel a bélfal károsodása miatt. Ez az állapot magas lázzal, keringési elégtelenséggel, a bélfal átlyukadásának veszélyével jár, amelyet csak műtéti beavatkozással lehet kezelni. A vastagbél a megakolon kialakulása nélkül is perforálódhat. Végül felléphet súlyos kiszáradás is az intenzív hasmenés miatt.

Források:

<a href="https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/inflammatory-bowel-disease/home/ovc-20343407" target="_blank">mayoclinic.org</a>

Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra