Magyarországon gyakorlatilag népbetegséggé lett az irritábilis bél szindróma, rövidítve az IBS. Felmérések szerint a lakosság mintegy 15-20 százaléka, azaz összesen 1,5-2 millió ember szenved ettől a tünetegyüttestől. Leggyakrabban fiatalabb felnőtt korban kezdődik, de gyakori már kamaszok, illetve idősebbek körében is.
Ezt is a civilizáció hozta magával
Az IBS a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, amelyet hasi fájdalom, kellemetlenségérzés, diszkomfort, a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) és hasi feszülés jellemez, és a hátterében részletes vizsgálatokkal sem lehet igazolni szervi vagy laboratóriumi rendellenességet.
A betegséget civilizációs kórképnek tartják: a nyugati civilizációkban gyakoribb, és például az afrikai őslakos fekete népcsoportoknál nemigen diagnosztizálták. Orvoshoz a panaszaival az IBS betegeknek csupán egynegyede fordul, a többiek látott vagy tanult módszerekkel kísérlik meg a panaszaikat uralni. A nőknél sokkal gyakoribb az előfordulása: az orvoshoz forduló betegek között átlagosan 3-4 nő jut egy férfira. Érdekesség, hogy minél súlyosabbak a tünetek, annál magasabb a nők aránya.
Nem ismerjük az irritábilis bél okát
Az IBS okai nem ismertek, de feltételezik a szakemberek, hogy a stressz és egyéb lelki problémák is szerepet játszhatnak kialakulásában. A rendkívül kellemetlen és gyakran fájdalmas tünetegyüttes kialakulásának okai lehetnek a helytelen étkezési szokások, a dohányzás , a drog és az alkohol is. Emellett öröklött és szerzett tényezők, valamint a családi modell is befolyásolhatja.
DU/JAN/15/06