Nincs gyógymód az IBS-re
Jelenleg nincs olyan gyógymód, ami biztosan örökre megszabadítana bennünket az IBS-sel járó kellemetlen tünetegyüttestől, így a cél, amit az orvos kitűzhet és a beteg segítségével megvalósíthat, az a panaszok jellegének feltárása, a hasi fájdalmak, illetve a székelési panaszok és más járulékos tünetek mérséklése , illetve megszüntetése. Az IBS prognózisa az életkilátások szempontjából kedvező.
Az alábbiakban azokat a legfőbb pontokat vesszük sorra, amelyek a tünetmérséklésben kapnak fontos szerepet.
Ha IBS, akkor bizalom, alaposság kell
A kölcsönös bizalmon alapuló orvos-beteg kapcsolat alapvető fontosságú a kezelés során. Ezt alapozza meg a mindenre kitérő, alapos kivizsgálás, a rosszindulatú folyamatok, illetve az egyéb, hasonló panaszokkal járó kórképek kizárása. Az orvos felelőssége, hogy a beteg megértse, az IBS nem veszélyezteti az életet, és tudomásul kell vennie azt is, hogy csak tartós kezeléssel , folyamatos kontroll mellett fog állapota javulni.
Életmódváltás nélkül nincs gyógyulás
A szakember javaslatára minden olyan tényezőt ki kell iktatni, ami a fellángolásokat fokozhatja, kerülni kell a stresszt, illetve el kell sajátítani a számunkra legmegfelelőbb stresszkezelési technikát . A szabadidő újratervezése és kihasználása szintén a javunkra válik, étkezési szempontból pedig a megfelelő diéta betartása (fokozott rostbevitel, megfelelő mennyiségű folyadék stb.) segíthet. Ez utóbbi igényel némi kísérletezést, amihez szintén kérhetjük orvosunk segítségét.
Gyógyszeres kezelés
A vezető hasi panaszok enyhülését várhatjuk a gyógyszerektől is: a hasfájás, a székrekedés, a puffadás és a hasmenés mérséklésére számos készítmény elérhető . A fájdalom csillapítására leggyakrabban görcsoldót alkalmaznak, emellett a borsmentaolajból készült készítmények bevetése is gyakori. Sok-sok, kifejezetten IBS-es panaszt csillapító szer érhető el recept nélkül is, de ezek alkalmazása előtt is érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét, valamint több, szakorvos által rendelhető készítmény is rendelkezésre áll.
Lelki segítség
A betegség kialakulása mögött a legtöbb esetben lelki tényezők állnak (szorongás, félelem, sikertelenségérzés, pánikreakciók, alvászavar, önbizalomhiány stb.), nem véletlen, hogy a pszichoterápiás kezelések a terápia szerves és elengedhetetlen részét képezik, melyek nélkül nem remélhető tartós javulás. A csoportterápiás, relaxációs kezelésektől kezdve a hipnózisig széles a skála, melyek közül a megfelelő eljárás mindig egyedileg, személyre szabottan választható ki szakember segítségével.