Az irritábilis bél szindróma igen összetett betegség, sokkal több embert érint, mint amennyien valóban tudnak arról, hogy ettől szenvednek - az arány egyes európai országokban a tíz százalékot is elérheti -, ráadásul ez a második leggyakoribb oka a munkahelyi hiányzásoknak.
Mivel a tünetek sokfélék lehetnek (székrekedés, hasmenés , puffadás, gázképződés, alhasi fájdalmak vagy görcsök, vagy nyálkás széklet), gyakran egymást követően, váltakozva is jelentkezhetnek, nem könnyű megtalálni a megfelelő terápiát. A tünetek megjelenésére igen nagy hatással van a diéta, az életmód, a stresszmentes környezet is (a bélrendszer és az agyi folyamatok, érzelmek közötti kapcsolatot már több kutatás is bizonyította), ezért a beteg és a kezelőorvos átfogó, bizalmon alapuló együttműködésére van szükség.
Gyógyszeres kezelés
Mivel a tünetek igen sokfélék, a betegség eredete még nem ismert, ezért a gyógyszeres kezeléssel leginkább a tünetek elviselhető mértékűvé történő csökkentését célozzák meg. Görcsök esetén simaizom-lazítókat vagy görcsoldókat, hasmenés esetén székletfogókat, székrekedés esetén pedig enyhe hashajtókat adnak. A gyógyszerek kiválasztásánál nagyon fontos tényező, hogy azok ne irritálják tovább az egyébként is érzékeny bélfalat.
Nem elhanyagolható a depresszió kezelése sem. Az IBS-es betegek jó része szorong vagy depressziótól szenved, ez pedig antidepresszánsokkal megfelelően kezelhető.
A legújabb lehetőségek
Az irritábilis bél szindróma kezelésére egyre gyakrabban ajánlják a mebeverintartalmú, vény nélkül is kapható gyógyszereket. A mebeverin egy muszkulotróp vagyis görcsoldó hatású vegyület, mely oldja a bél görcsét és szabályozza a bélműködést. Közvetlenül a vékonybél izmainál hat, és sejtszinten lazítja el azokat. Alkalmazása során nem, vagy csak igen ritkán jelentkeznek kellemetlen mellékhatások. Nagymértékben, s már alkalmazásának kezdetétől csökkenti a fájdalmat is.
A mebeverintartalmú gyógyszer egyaránt alkalmazható azoknál az IBS-es eseteknél, melyeknél a hasmenés és azoknál is, melyeknél a székrekedés az elsődleges tünet.
DU/JAN/15/06