A gyulladáscsökkentő gyógyszerek lehetséges, ám nem várt hatása

Bizonyos gyulladáscsökkentő gyógyszerek rövid távú szedése egyeseknél krónikus fájdalom kialakulásához is hozzájárulhat - erre a megállapításra jutottak egy friss tanulmány szerzői.

Az Egyesült Államokban körülbelül 50 millió felnőtt szenved krónikus fájdalomtól, melynek leggyakrabban valamilyen sérülés az oka - számol be róla a Healthline. Egy, a Science Translational Medicine című folyóiratban közzétett kutatás kimutatta, hogy bár bizonyos ibuprofen- vagy szteroidtartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszerek rövid távon képesek enyhíteni vagy akár teljesen megszüntetni a fájdalmat, szedésük egyeseknél krónikus fájdalom kialakulásához is vezethet.

Több millió ember küzd a világon derékfájással. Fotó: Getty Images

A kanadai McGill Egyetem klinikusai által vezetett új kutatás eredményei azt sugallják, hogy ideje lenne ismét és az eddigieknél alaposabban megvizsgálni a különféle gyulladáscsökkentő gyógyszerek rövid és hosszú távú hatásait.

A gyulladás a szervezet szándékos és szükséges válaszreakciója

Egy-egy sérülést követően - annak jellegétől és mértékétől függően - szervezetünk természetes válaszreakciójaként gyulladás alakul ki, ami az egész testet érintheti. Ahogy a gyulladás fokozódik, úgy erősödhet a vele járó fájdalom. A gyulladás blokkolása azonban hosszú távú és krónikus következményekkel is járhat - írja a Healthline Jeffrey Mogilt, a tanulmány egyik szerzőjét, a McGill Egyetem tanszékvezetőjét idézve. “Gyulladás nem véletlenül keletkezik, hanem okkal, és szükséges a gyógyuláshoz. Van rá bizonyíték, hogy ha blokkoljuk a gyulladást, azzal megzavarjuk a sebgyógyulást” - összegezte Mogil.

Mit mutatnak a legújabb kutatási eredmények?

A kutatók 98  derékfájással küzdő embert és velük párhuzamosan ugyanezzel a problémával küzdő egereket vizsgáltak fizikai és sejtszinten, összesen három hónapig. Megállapították, hogy a neutrofilek (fehérvérsejtek) kulcsszerepet játszanak a fájdalomra adott válaszreakció létrejöttében.

Kiderült, hogy míg az embereknél a neutrofilek blokkolása rövid távon segíthet a fájdalom csökkentésében, addig az egereknél meghosszabbíthatja a fájdalmat, ami így akár tízszer hosszabb ideig is eltarthat. A másik jelentős eredmény, hogy azoknál a betegeknél, akiknél a neutrofilek szintje természetes módon megemelkedett - vagyis nem törekedtek ezek gyógyszeres csökkentésére --, egyfajta védőmechanizmus lépett fel, ami megakadályozta, hogy az akut fájdalom krónikussá váljon. A mostani eredményeket korábbi tanulmányok is alátámasztják. Az Egyesült Királyságban egy 500 ezer résztvevő bevonásával végzett kutatás szerzői például arra jutottak, hogy akik gyulladáscsökkentő gyógyszereket szedtek, a következő két-tíz évben hosszú távú krónikus fájdalmat tapasztaltak.

További kutatásokra van szükség

Bár a mostani eredmények meggyőzőek, Jeffrey Mogil szerint több randomizált és kontrollált vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy a tudósok újragondolhassák, hogyan kezeljük a fájdalmat akut és krónikus szinten. Mert ahogy fogalmazott: a fájdalom szinte mindenkit érint, ezért fontos megérteni, hogyan működik és hogyan kezelhető. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra