Hatékony fájdalomcsillapítás, szteroid nélkül
Az ízületi gyulladás sok kellemetlen tünettel jár: a betegek az érintett területen duzzanatot, melegséget, bőrpírt tapasztalnak, a legtöbb panaszt pedig a jelentkező fájdalom és az ízületi funkciók korlátozottsága okozza. Az ízületi gyulladás gyógyszeres kezelésére alkalmazott hagyományos hatóanyagok közé tartozik pl. a naproxen, az ibuprofen, ketoprofen, piroxicam, a phenylbutazon, a diclofenac, a nátrium vagy a kálium sója és az indometacin. A nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) többsége egy prosztaglandinnak nevezett fájdalomkeltő vegyület termelődését csökkentve enyhíti az ízületi gyulladás által kiváltott panaszokat.
A szájon át szedett nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazása során jelentkező mellékhatások leggyakrabban a gyomor-bélrendszert érintik, például gyomorfájdalom, gyomor és nyombélfekély, vérzés, bél-, vagy gyomorátfúródás jelentkezhet. Ezek a tünetek a hosszú távon gyógyszert szedők közel felénél fordulnak elő. Emellett ritkábban idegrendszeri panaszok (fejfájás, szédülés), vérképzőrendszeri eltérések, pl. véralvadási rendellenességek, ödéma előfordulására is számítani lehet.
Egyes modernebb hatóanyagok esetében, pl. nimesulid, meloxicam, celecoxib, etoricoxib, ritkábbak a gyomor-bélrendszeri mellékhatások, ezért hosszabban fennálló betegség, magasabb életkor esetén ezek szedése ajánlott. A fenti hatóanyagok felhasználásával csak vényköteles gyógyszerek készülnek.
A beteg kórelőzményének ismeretében, a lehetséges mellékhatások és a gyógyszer-kölcsönhatások mérlegelésével a kezelőorvos személyre szabottan választja ki a páciens számára az optimális gyulladáscsökkentő szert, és rendeli el annak minimális, de még ható dózisát.
A gyomor-bélrendszeri mellékhatások csökkentése és a célzott hatás érdekében a kezelés során érdemes külsőleges formában is (gél, krém) alkalmazni a fenti hatóanyagok valamelyikét.
Helyileg adott szteroidok
A köztudatban a szteroidokkal kapcsolatban erős ellenérzés van, de megfelelő módon alkalmazva ezeknek is van helyük az ízületi gyulladások kezelésében. A kortikoszteroidok erős gyulladáscsökkentő vegyületek. Hatásmechanizmusuk alapja, hogy gátolják az arachidonsav, azaz közvetve a prosztaglandin és még számos más vegyület képződését a sejtmembrán foszfolipidekből. A szteroidokkal való kezelés elsősorban tüneti, a háttérben meghúzódó okok megszüntetése nem történik meg. A szájon át szedett szteroiddal történő kezelés esetén - különösen, ha az nagydózisú vagy hosszantartó - súlyos mellékhatásokkal kell számolni: csontritkulás, gyomorfekély, izomfájdalom, a vérnyomás emelkedése, a bőr elvékonyodása, gyermekeknél a növekedésbeli elmaradás fordulhat elő.
Ha azonban a szteroid bevitele nem szájon át történik, hanem közvetlenül a fájó ízületbe juttatják el injekció formájában, a súlyos mellékhatások kivédhetőek illetve előfordulási kockázatuk jelentősen csökkenthető. A különböző ízületi megbetegedések helyi, szteroid-injekcióval történő kezelését főleg akkor alkalmazzák, ha a diagnosztizált betegség egyetlen vagy csak néhány ízületet érint, főleg a térd-, az ujj-, és a vállízület esetében, és ha más gyógyszerekkel nem sikerült a fájdalmat és a duzzanatot mérsékelni. A szakorvos egyénre szabottan tervezi meg a kezelést. Esetenként akár egyetlen injekciótól jelentős javulás következhet be. A szteroid tartalmú készítmények vénykötelessége biztosítja a kezelés szakorvosi ellenőrzését.
Természetes gyógymódok
Az ízületi gyulladás évszázadok óta ismert, az általa okozott panaszokra a hagyományos, népi gyógymódok is változatos eszköztárat alkalmaztak - más kérdés, hogy milyen hatékonysággal. A gyógynövények ismerői a levendula és a rozmaring áldásos hatására esküsznek: a belőlük nyert illóolajok fürdővízbe történő adagolásával a reuma tünetei csökkennek, az izom és ízületi fájdalmak enyhülnek, az ízületek merevsége enyhül.
A mezei zsurlós fürdő vérkeringési zavarok, reumás panaszok esetén alkalmazható. Nemcsak "külsőleg", hanem gyógyteaként is alkalmaznak gyógynövényeket: az ízületi gyulladásokra ajánlott teakeverékekben a mezei zsurló, a gyermekláncfű, a csalán és az aranyvessző jótékony hatására számítanak.
A gyógyító fürdőkúrák is nagyon jó hatásúak lehetnek, azonban minden esetben ki kell kérni a szakorvos tanácsát ezek alkalmazásához, hiszen kárt is okozhatnak: heveny gyulladás esetén például tilos a meleg gyógyfürdőben való fürdőzés. A krónikus ízületi és izomfájdalmak esetén jótékony hatású gyógyiszap-pakolások esetében szintén szakorvos, fürdőorvos döntheti el, hasznos-e az adott esetben az alkalmazása.