A köhögés a felső légúti megbetegedések egyik gyakori kísérője, amit szervezetünk azért aktivizál, mert azt érzékeli, hogy valamilyen anyag került a légutakba. Ez lehet akár idegen, kívülről jövő anyag, mint például egy félrenyelt falat, de lehet a hörgő által termelt váladék is. Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a köhögést, mindenképpen fontos meghatározni a köhögés típusát.
A hurutos köhögés kezelése
A hurutos köhögés hátterébe számtalan betegség állhat az egyszerű náthától az allergián át a tüdőgyulladásig . A váladékot, azaz a nyákot a nyálkahártya védekezésképpen termeli, hogy megszabaduljon a kórokozóktól. Ha pedig segítjük a légúti fertőzésekkel- megfázással, influenzával, hörgő- vagy tüdőgyulladással - felgyülemlett váladék kiürülését, azaz a köhögés felszakítását, akkor felgyorsítható a légutak megtisztításának folyamata
.
Fontos kiemelni, hogy hurutos köhögés esetén a kezelésnek nem célja a köhögési inger csökkentése - hiszen az ebben az esetben egy hasznos folyamat - a feladatunk ehelyett az esetenként sűrű váladék hígítása. Ehhez különféle váladékoldó készítményéket hívhatunk segítségül, amelyek szedését azután sem szabad abbahagyni, hogy a tünetek enyhültek, hiszen a váladék így nem tud megfelelően kiürülni. Alkalmazzuk úgy és addig a készítményeket, ahogy és ameddig azt az orvos előírja!
A megfelelő nyákoldáshoz elengedhetetlen a bőséges folyadékbevitel is, valamint érdemes még ügyelni a levegő páratartalmára is, a lakás száraz levegője ugyanis a nyálkahártyát is kiszáríthatja. Ha pedig a a tünetek hetek múlva sem enyhülnek, keressük fel orvosunkat!