A futball fejleszti a szociális készségeket, felébreszti a csapatszellemet, sikerélményeket adhat, javítja a koordinációt, a koncentrációt és – különösen gyerekkorban – segíthet a személyiség kibontakozásában. Alkalmazkodásra, pontosságra és megfelelő időbeosztásra taníthatja akár a felnőtteket is. A fizikai egészségre szintén kedvező hatásokkal bír: miközben javítja az állóképességet, fejleszti a sebességet és hozzájárul az egészséges légzéshez, a megfelelő vérnyomás kialakulásához, segíti a szív és az érrendszer működését is. A foci átmozgatja az egész testet, megerősíti izmokat, az ízületeket és a csontokat, valamint fejleszti az egyensúlyérzéket. A felpörgetett pulzus jó hatással van a vesére és az emésztésre, ráadásul a rendszeres testmozgással megelőzhető az elhízás, valamint csökkenhet az infarktus és az agyvérzés kialakulásának kockázata is.
Sérülésveszély
Futballozás közben azonban a test szinte összes pontja ki van téve a sérülésveszélynek, ami sokszorosan igaz, ha túlerőltetik, illetve, ha az edzések és a mérkőzések előtt nincs megfelelően bemelegítve. A leggyakrabban izomsérülések, ficamok, zúzódások, húzódások és törések fordulnak elő, amelyek súlyosságtól függően lehetnek egészen aprók vagy akár maradandóak is. Az elsősorban lábakat érintő sérülések vagy betegségek ráadásul nem csak a meccs hevében, hanem a rosszul megválasztott cipők vagy az elégtelen higiénia miatt is bekövetkezhetnek. A nem megfelelő méretű vagy anatómiai kialakítású cipők roncsolhatják a lábfej különböző részeit, gyulladásokat és fájdalmas körömsérüléseket okozhatnak. A sérült köröm és bőr emellett megnövelheti a köröm és lábgombára való hajlamot, amelynek kialakulását még tovább fokozhatja az intenzívebb lábizzadás, a közös öltözők használata, valamint a nem megfelelő lábápolási szokások.
Fájó, viszkető tünetek
A közös öltözőben és zuhanyzóban másokat is könnyedén megfertőző köröm- és lábgomba nagyon gyorsan képes elterjedni, kellemetlenül fájdalmas, viszkető tüneteket okozva az érintettek számára. A körömgombára a törmelékesen töredező, fénytelen, felpúposodó – súlyosabb esetben akár teljesen le is váló – köröm hívja fel a figyelmet. Ráadásul elmondható, hogy minden harmadik körömgombával küzdő érintettnek lábgombája is van, amelynek tünetei elsősorban a lábfejeken, sarkakon és a lábujjakon jelenik meg. A száraz, repedező vagy hámló bőr mellett tünet lehet még a a kellemetlen szag is, amelyet elsősorban – szintén gyakori szövődményként – a gombát kísérő bakteriális fertőzés okoz.
Mielőbbi célirányos kezelés
A köröm- és lábgombás fertőzések gyors és célirányos kezelést igényelnek már az első tünetek megjelenésekor. Ehhez vény nélkül is elérhetők a patikában olyan különböző hatóanyag-tartalmú készítmények, amelyekkel elősegíthetjük a gomba szaporodásának megállítását és elpusztítását. Javasoltak például az olyan hatóanyagot tartalmazó krémek, amelyek egyszerre képesek gyógyítani a köröm- és a lábgomba fertőzését is. Amellett, hogy enyhítik az égő, viszkető érzést, el is pusztítják a kellemetlen tüneteket okozó gombákat, vagyis segítik a fertőzés gyógyulását.
Ennek érdekében javasolt mindig megfelelő méretű kényelmes, jól szellőző cipőt és zoknit viselni, fokozottan odafigyelni a lábbelik és a körömápoló eszközök használat utáni fertőtlenítésére, valamint ajánlott a közös öltözőkben, illetve zuhanyzókban kizárólag papucsban közlekedni. Amennyiben a betegtájékoztató szerint pontosan végrehajtott, külsőleg alkalmazott kezelés ellenére sem enyhülnek a tünetek – például nagyon súlyos, kiterjed fertőzés esetén – érdemes bőrgyógyász segítséget kérni, aki ebben az esetben indokoltnak tarthatja a szájon át szedhető gombaellenes készítmények alkalmazását.
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.