Hogyan ne kezeljük a körömgombát?

Orvoshoz járni kevesen szeretünk, helyette inkább hajlamosak vagyunk a lehető legtovább halogatni, és különböző házi praktikákkal kísérletezni.

A népi gyógymódok sok esetben valóban hatásosak lehetnek, de előfordulnak hajmeresztő megoldási javaslatok is, amelyeket, ha kipróbálunk nem csak a gyógyulásunkat veszélyeztetjük, hanem újabb problémákat idézhetünk elő.

Célzott szerek vény nélkül

Abban az esetben, amikor a köröm kevesebb, mint egyharmada, a körömágy pedig egyáltalán nem érintett, akkor hatásosak lehetnek a helyileg alkalmazott, célzottan körömgomba elleni szerekkel való kezelések.

Kezelje már az első jeleknél Fontos, hogy ahogy észrevesszük a körömgombára utaló első jeleket, azonnal lépjünk, hiszen korai stádiumban sokkal könnyebben, gyorsabban és még akár szakorvosok által felírt gyógyszerek szedése nélkül is felvehetjük a harcot a fertőzés ellen.

Ezek a készítmények nem csak megállítják a körömgomba kialakulásáért felelős organizmusok kifejlődést, hanem a körömbe hatolva stabilizálják annak szerkezetét, valamit - védőréteget képezve - megakadályozzák a gomba továbbterjedését, így megelőzésre is alkalmasak.

körömgomba kezelése

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kezeletlenül akár orbáncot is okozhat

A körömgomba a kezdeti stádiumban, az esetek jó részében nem okoz fájdalmas tüneteket, ezért tipikusan az a betegség, amelyet előszeretettel odáznak el az érintettek évekig vagy akár évtizedekig is. Boros-Gyevi Márta bőrgyógyász szakorvostól azonban megtudtuk, hogy a kezeletlen körömgomba olyan bakteriális fertőzések kialakulásához is vezethet, mint például az orbánc , amely egyes esetekben súlyos, életveszélyes állapot okozhat. A gombás, felázott terület behatolási kaput jelent a baktériumok számára. Ilyenkor a bőrfelület meleg tapintatúvá, fájdalmassá válik, sőt, láz jelentkezhet és akár a nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak. Ebben az esetben mielőbb orvoshoz kell fordulni, hiszen ilyenkor mindig antibiotikumos kezelésre van szükség.

Veszélyes lehet az öngyógyítás

A körömgomba kezelésére újabbnál újabb házi módszereket vélnek felfedezni a kreatív öngyógyítók, amelyek egy része nem csak, hogy hatástalan, de kifejezetten veszélyes lehet. Sok páciens hígítatlanul próbálkozik ecettel, ami a bőr felmaródásához, irritációjához vezethet. Ilyen esetben hámosító kenőcsökkel lehet helyrehozni a problémát. Elterjedt a fokhagymaolajjal vagy zúzott fokhagymával való kezelés is, ami orvosilag egyáltalán nem javasolt, hiszen szintén súlyos bőrirritációhoz, akár hólyagok kialakulásához vezethet.

A teaolaj kontaktallergiás tünetet okozhat, amelynek során a bőr kipirosodik, viszket, esetleg hólyagok jelennek meg. Szintén felmaródást és hámhiányt okoznak a citrom, narancs és grapefruitmag olajak is, a levendula olaja pedig allergiás vagy ekcémás tüneteket okozhat. A gyógyulást remélő betegek sokszor nem riadnak vissza olyan szélsőséges szerek használatától sem, mint például a hipó vagy sósav.

Volt olyan páciensem, aki sósavval maratta le a körmét, és a környező bőrt is. A "kezelés" sikeres volt, hiszen az egész körme levált, de ezt senkinek sem ajánlom. A hipó használatáról szintén határozottan lebeszélek mindenkit, felmarja a bőrt, amely hámhiányhoz vezethet, ennek talaján pedig akár másodlagos bakteriális fertőzés kialakulhat, amit esetleg már csak antibiotikummal lehet kezelni

- teszi hozzá a bőrgyógyász.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha már a körömágy is érintett, valamint a köröm nagyobb része vagy akár a teljes hossza sárgásan, esetleg feketésen elszíneződött, megvastagodott, akkor már szájon át szedhető tabletta is kell a teljes gyógyulás eléréshez. Sajnos sokszor a betegek a házi módszerek hatástalansága miatt egyszerűen feladják a próbálkozást, majd uszodába, szaunába járnak, ezzel megfertőzve az egészséges embereket is.

A körömgombának több fajtáját különböztetjük meg aszerint, hogy milyen tüneteket okoznak. Minden esetben fontos a mielőbbi kezelés! Négy fő fertőzési típust különíthetünk el, cikkünkben ezeket vesszük sorra tünetei és kórokozóik szerint.

Dr. Boros-Gyevi Márta hangsúlyozta, hogy fontos a beteg által szedett gyógyszerek ismerete is - hiszen a gomba elleni készítmények csökkenthetik, vagy éppen növelhetik ezek hatását is - valamint sok esetben szükség van tenyésztésre, hogy célzottan az adott gombafajta ellen ható gyógyszert írhasson fel a szakorvos.

Türelem és megelőzés

A fertőzés gyógyítása sok esetben hosszú időt vehet igénybe: a kézen található körömgombánál három hónapig is elhúzódhat, lábköröm esetében ennek akár a három-négyszerese is lehet. Tartsuk szem előtt minden esetben azt a tényt, hogy minél hamarabb kezdünk el a problémával foglalkozni, annál gyorsabban érhetjük el a teljes gyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.