A népi gyógymódok sok esetben valóban hatásosak lehetnek, de előfordulnak hajmeresztő megoldási javaslatok is, amelyeket, ha kipróbálunk nem csak a gyógyulásunkat veszélyeztetjük, hanem újabb problémákat idézhetünk elő.
Célzott szerek vény nélkül
Abban az esetben, amikor a köröm kevesebb, mint egyharmada, a körömágy pedig egyáltalán nem érintett, akkor hatásosak lehetnek a helyileg alkalmazott, célzottan körömgomba elleni szerekkel való kezelések.
Ezek a készítmények nem csak megállítják a körömgomba kialakulásáért felelős organizmusok kifejlődést, hanem a körömbe hatolva stabilizálják annak szerkezetét, valamit - védőréteget képezve - megakadályozzák a gomba továbbterjedését, így megelőzésre is alkalmasak.
Kezeletlenül akár orbáncot is okozhat
A körömgomba a kezdeti stádiumban, az esetek jó részében nem okoz fájdalmas tüneteket, ezért tipikusan az a betegség, amelyet előszeretettel odáznak el az érintettek évekig vagy akár évtizedekig is. Boros-Gyevi Márta bőrgyógyász szakorvostól azonban megtudtuk, hogy a kezeletlen körömgomba olyan bakteriális fertőzések kialakulásához is vezethet, mint például az orbánc , amely egyes esetekben súlyos, életveszélyes állapot okozhat. A gombás, felázott terület behatolási kaput jelent a baktériumok számára. Ilyenkor a bőrfelület meleg tapintatúvá, fájdalmassá válik, sőt, láz jelentkezhet és akár a nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak. Ebben az esetben mielőbb orvoshoz kell fordulni, hiszen ilyenkor mindig antibiotikumos kezelésre van szükség.
Veszélyes lehet az öngyógyítás
A körömgomba kezelésére újabbnál újabb házi módszereket vélnek felfedezni a kreatív öngyógyítók, amelyek egy része nem csak, hogy hatástalan, de kifejezetten veszélyes lehet. Sok páciens hígítatlanul próbálkozik ecettel, ami a bőr felmaródásához, irritációjához vezethet. Ilyen esetben hámosító kenőcsökkel lehet helyrehozni a problémát. Elterjedt a fokhagymaolajjal vagy zúzott fokhagymával való kezelés is, ami orvosilag egyáltalán nem javasolt, hiszen szintén súlyos bőrirritációhoz, akár hólyagok kialakulásához vezethet.
A teaolaj kontaktallergiás tünetet okozhat, amelynek során a bőr kipirosodik, viszket, esetleg hólyagok jelennek meg. Szintén felmaródást és hámhiányt okoznak a citrom, narancs és grapefruitmag olajak is, a levendula olaja pedig allergiás vagy ekcémás tüneteket okozhat. A gyógyulást remélő betegek sokszor nem riadnak vissza olyan szélsőséges szerek használatától sem, mint például a hipó vagy sósav.
- teszi hozzá a bőrgyógyász.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha már a körömágy is érintett, valamint a köröm nagyobb része vagy akár a teljes hossza sárgásan, esetleg feketésen elszíneződött, megvastagodott, akkor már szájon át szedhető tabletta is kell a teljes gyógyulás eléréshez. Sajnos sokszor a betegek a házi módszerek hatástalansága miatt egyszerűen feladják a próbálkozást, majd uszodába, szaunába járnak, ezzel megfertőzve az egészséges embereket is.
Dr. Boros-Gyevi Márta hangsúlyozta, hogy fontos a beteg által szedett gyógyszerek ismerete is - hiszen a gomba elleni készítmények csökkenthetik, vagy éppen növelhetik ezek hatását is - valamint sok esetben szükség van tenyésztésre, hogy célzottan az adott gombafajta ellen ható gyógyszert írhasson fel a szakorvos.
Türelem és megelőzés
A fertőzés gyógyítása sok esetben hosszú időt vehet igénybe: a kézen található körömgombánál három hónapig is elhúzódhat, lábköröm esetében ennek akár a három-négyszerese is lehet. Tartsuk szem előtt minden esetben azt a tényt, hogy minél hamarabb kezdünk el a problémával foglalkozni, annál gyorsabban érhetjük el a teljes gyógyulást.