Körömgomba kezelési ideje

Egyes fertőzések gyógyítása sok esetben nemcsak néhány napot vesz igénybe, hanem akár több hetet vagy hónapot is. Sajnos így van ez a körömgombánál is.

A körömgomba kezelése hosszadalmas, ezért különösen fontos, hogy ne hagyjuk abba idő előtt, különben a fertőzés nem múlik el, hanem - akár még intenzívebben - visszatérhet. Ha pedig nem foglalkozunk vele, a betegség súlyosbodhat, kifejezetten fájdalmassá válhat, különböző szövődmények léphetnek fel, ráadásul környezetünket is könnyen megfertőzhetjük.

körömgomba

Mi okozza a fertőzést?

Többféle gombafaj okozhatja a gombás fertőzés (onychomycosis) kialakulását, amely a lakosság körülbelül 20 százalékát érinti. A gombák olyan enzimeket bocsátanak ki, amelyek lebontják a körmöt képző keratint, majd ennek bomlástermékéből táplálkoznak és szaporodnak. A betegség elsősorban a lábkörmöket érinti, a zokniba, cipőbe bújtatott meleg, párás környezet kifejezetten a gombák kedvére való.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A körömgomba tünetei

A körmök sárga, barna vagy fehér foltos elszíneződése , megvastagodása, morzsolódása, repedése, barázdáltsága, vagy súlyosabb esetben leválása jól látható tünete a gombának. A fertőzést kezdetben sokszor egyáltalán nem kíséri fájdalom, de később kialakulhat, sőt kifejezetten erőteljessé fokozódhat, különösen nyomás hatására.

Kezelés külsőleg

A fertőzés kezdeti stádiumában önmagukban is hatékonyak lehetnek a vény nélkül kapható kenőcsök, lakkok, ecsetelők. Fontos, hogy minden esetben tartsuk be az adott szeren jelzett használati utasításokat, mert ha a kelleténél ritkábban vagy rövidebb ideig alkalmazzuk ezeket, nem tudják kifejteni a hatásukat. Mivel egy köröm teljes lecserélődése akár hat hónapig is eltarthat, kezelése hosszú folyamat. Több hétig vagy akár fél évig is tartó, folyamatos kúra segít csak a fertőzés maradéktalan legyőzésében. Ha pedig már a körömágy is érintett, akkor mindenképpen szükség lesz szájon át alkalmazható készítményekre is, amelyeket szintén célszerű külsőleges kezeléssel kombinálni.

Kezelés belsőleg

Amikor a fertőzés kiterjedtebb vagy hosszabb ideje fennáll, mindenképpen szakorvos által felírt gyógyszeres segítségre van szükség. Ezt többnyire mintavétel és a gomba fajtájának pontos beazonosítása előzi meg. A gombás fertőzésekre adott tablettáknak korábban kifejezetten erős mellékhatásai voltak, így a több hónapon át tartó szedésük megviselhette a szervezetet.

Akinek már volt gombás fertőzése, fokozott figyelmet kell fordítania arra, hogy a betegség ne térjen vissza! Szerencsére ez némi odafigyeléssel és a tanácsok megfogadásával nem lesz olyan nehéz. Mutatunk nyolc tippet, hogy ne térjen vissza a körömgomba!

Ma már azonban olyan korszerű és széles hatósugarú készítmények vannak forgalomban, amelyek májkárosító hatása elhanyagolható, így ettől nem kell tartanunk. A gyógyszereket hónapokig, többnyire szakaszosan kell szedni, mindig a betegség aktuális stádiumához illeszkedve. Akárcsak a külsőleg alkalmazott szereknél, itt is fontos, hogy ne szakítsuk félbe a kezelést, mert, ha csak néhány gombafonal marad a körömlemez alatt, jó eséllyel kiújulásra számíthatunk. Legyünk türelmesek és kitartóak.

Vegyük minden esetben kifejezetten komolyan ezt a betegséget akkor is, amikor még nem okoz igazán látványos és kellemetlen tüneteket! Egyrészt azért, mert kezdeti stádiumban sokkal hatékonyabban és gyorsabban gyógyítható, másrészt pedig, mert erősen fertőző. Nemcsak egyik körmünkről a másikra terjedhet, hanem a környezetünkben lévő embereknek is könnyen átadhatjuk, ráadásul kezeletlenül - vagy nem megfelelő kezelés esetén - akár bakteriális fertőzések melegágya is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra