Cukorbetegség esetén az inzulinhatás csökkent vagy hiányzik, emiatt a szervezet egyes sejtjei nem képesek a vérből a szőlőcukrot felvenni, így éheznek. A vérből a szőlőcukor a vizelettel kiürül, innen a betegség neve. A cukorbetegség igen alattomos, mert sokszor teljesen tünetmentes, vagy az általános tünetek miatt sok betegségre utalhat. A fejlett világban, így Magyarországon is népbetegségnek számít. A magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket, a szívet, a vérereket, az idegeket, a szemet, a vesét. "A diabétesz egyes fajtáira eltérő tünetek hívhatják fel a figyelmet, amelyek különbözőek lehetnek" - mondta Dr. Elek Csaba diabetológus, a HáziPatika szakértője.
Tünetek: gyorsan is kialakulhatnak
A cukorbetegséget három csoportba sorolhatjuk, mindegyiknek más a tünete. Az 1-es típusú cukorbetegségre jellemző, hogy gyorsan alakul ki, többnyire gyermekkorban. Jellegzetes tünete lehet a folyamatos szomjúságérzés, gyakori vizelési inger és a hirtelen történő fogyás.
A 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben a legtöbb esetben lappangva alakul ki, akár évekig is fennállhat a kórkép a diagnózis felállítása nélkül, sok esetben csak a szövődmények hívják fel rá a figyelmet. Ilyenek például a látásproblémák, akár a már kialakult zöld hályog miatt, illetve a lassan gyógyuló sebek, bőrfertőzések, bőrgombásodás, szédülés, fejfájás. Számos alkalommal infarktust is okoz a kezeletlen 2-es típusú cukorbetegség, amely csak az infarktus után, illetve egy rutin vérvétel alkalmával derül ki. Terhességi cukorbetegségnek a legtöbb esetben nincsenek tünetei, de a szűrése rutinszerűen zajlik minden kismamánál, hiszen a terhesség 24-28. hetében megtörténik az glükóz-terheléses vizsgálat ( OGTT ).
Másodlagos cukorbetegséget okoz a hasnyálmirigy-károsodáshoz társuló cukorbaj, amely kialakulhat alkoholizmus vagy epeúti kövesség következtében. Ez a kórkép Magyarországon is gyakori. Illetve szintén másodlagos cukorbetegséget okozhat néhány gyógyszer is (pl. szteroidok, antipszichotikumok). Ezeket a gyógyszereket mindig a kockázat-haszon arány mérlegelése után adják, a kezelés során fontos a vércukorszint rendszeres ellenőrzése.
A jelenleg érvényes meghatározás szerint cukorbetegség akkor áll fenn, ha az éhgyomri vércukorérték ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb. Ha az éhgyomorra mért vércukor 6,1 és 6,9 között van, azt károsodott éhomi vércukorértéknek nevezzük. Ha a cukorterhelés során a 120 perces érték 7,8 és 11,1 mmol/l között van, az a csökkent cukortolerancia. Ez a két eltérés még nem azonos a cukorbetegséggel, bár már fokozott érrendszeri rizikót jelentenek. Az ilyenkor bevezetett életmódváltozások hatására még van esély a cukorháztartás normalizálódására.
Célzott laborvizsgálatok: forduljunk diabetológushoz
Amennyiben a cukorbetegség egy vagy több tünete tapasztalható, érdemes diabetológus szakorvoshoz fordulni a pontos diagnózis felállítása érdekében. A szakorvos néhány célzott laborvizsgálattal azonnali képet kap a szénhidrát-anyagcsere állapotáról, szükség esetén azonnal megkezdheti a cukorbetegség terápiáját, és iránymutatást nyújt a szükséges életmódbeli változtatásokat illetően.
Sajnos a cukorbetegség ma még nem gyógyítható. A kezelés élethosszig tart, a vércukor megfelelő szinten tartásával a beteg életkilátásait meghatározó szövődmények megelőzését jelenti. Ugyanakkor az egyre korszerűbb tabletták, inzulinok és adagolási módszerek térhódításával a betegek kezelése jelentősen javult, ami egyre javuló életkilátásokat is von maga után. A tabletták csak a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében játszanak szerepet. Egyes típusaik az inzulinérzékenységet fokozzák, mások az inzulintermelést, egy harmadik csoport pedig a szénhidrátok felszívódását lassítja.