A Torontói Egyetem kutatói egy 2012 és 2017 között 1.7 millió idősebb felnőtt részvételével végzett amerikai felmérés eredményeit vizsgálták, illetve azokat vetették össze a Nemzeti Óceán- és Légköri Hivataltól szerzett átlaghőmérsékleti adatokkal - írja a WebMD. A kutatók az adatok összevetése után a következőre jutottak: a 65 év feletti, 15.5 Celsius (60 F) fok feletti hőmérsékletű megyékben élő embereknél 44 százalékkal nagyobb eséllyel fordult elő súlyos látásromlás, mint a 10 Celsius (50 F) fok alatti átlaghőmérsékletű megyékben élő, ebbe a korcsoportba tartozó embereknél. Ezt tanulmányukba is belefogalmazták, ami az Ophthalmic Epidemiology című szaklapban jelent meg.
A tudósok azt is kifejtették, hogy a 12.8 Celsius (55 F) fok feletti átlaghőmérsékletű megyékben élőknél 24 százalékkal, a 10 Celsius (50 F) fok feletti átlaghőmérsékletű megyékben élőknél pedig 14 százalékkal volt magasabb a kockázat, mint a 10 Celsius fok alattiak lakóinál – áll a tanulmányban.
A tanulmány vezető szerzője aggasztónak nevezte a látásromlás és a megyei átlaghőmérséklet közötti kapcsolat lehetőségét, ha a jövőbeni kutatások megállapítják, hogy a kettő közt okozati összefüggés áll fent. Illetve kiemelte, hogy az éghajlatváltozással a globális hőmérséklet emelkedésére is számítunk – szerinte fontos lesz tehát nyomon követni, hogy a jövőben növekszik-e a látásromlás gyakorisága az idősebb felnőttek körében.
A tanulmány egyébként nem állapította meg, mi lehet a pontos összefüggés, de a lehetőségek között szerepel az ultraibolya fénynek való fokozott kitettség, a légszennyezés, a fertőzések valamint a folsav lebomlása a hőmérséklet emelkedésével.