Amikor amőba fertőzi meg a szemet
Az amőbás keratitis okozója általában az Acanthamoeba vagy a Naegleria törzsekbe tartozó egysejtű, melyeket számos hétköznapi helyen, például természetes vizekben és a talajban is megtalálható. Az amőba okozta fertőzés különösen a kontaktlencsét viselőket érintheti, mert a szembe kerülve az amőba megtelepedhet a lencse és a szem szaruhártyája között, és ott, a szaruhártyán lévő mikroszkopikus sérüléseket érintve gyulladást idézhet elő.
Hogyan kerülhető el az amőbás keratitis?
Szerencsére, az amőbás keratitis meglehetősen ritka betegség, és megfelelő kontaktlencse-használati szokások elsajátításával meg is előzhető. Amennyiben időben felfedezik, a gyógyulás esélyei is meglehetősen jók, ám több gyógyszer kombinációjára és hosszas kezelésere lehet szükség. Amennyiben a fertőzés nem reagál megfelelően a gyógyszerekre, műtétre, például a beteg területek eltávolítására, és esetenként szaruhártya-transzplantációra is szükség lehet.
Az amőbás keratitis megelőzéséhez szükséges lépések elsajátítása különösen fontos a kontaktlencsét viselők számára (hiszen őket érinti a leggyakrabban a betegség). Mindig alaposan mossuk meg a kezünket , mielőtt a kontaktlencséhez nyúlnánk! Csak a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához megfelelő steril folyadékot használjunk, és ne próbáljunk meg otthon kikeverni ilyen folyadékot! Soha ne használjunk a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához csapvizet vagy nyálat!
Rendszeresen, naponta cseréljük azt a folyadékot, melyben a kontaktlencsét tároljuk, és magát a lencsét se használjuk a javasolt időn túl. Lehetőleg ne ússzunk vagy fürdőzzünk a kontaktlencsében (különösen természetes vizekben ne). Soha ne cseréljük el vagy osszuk meg mással a kontaktlencsénket!