Amőbás keratitis: a szemet érintő súlyos fertőzés

Az amőbás keratitis egy ritka, de igen veszélyes betegség, melynek során egy amőba a szaruhártyát támadja meg. Súlyos esetben akár tartós látáskárosodás, sőt vakság is lehet a szövődmény. Különösen a kontaktlencsét viselők vannak veszélyben.

Amikor amőba fertőzi meg a szemet

Az amőbás keratitis okozója általában az Acanthamoeba vagy a Naegleria törzsekbe tartozó egysejtű, melyeket számos hétköznapi helyen, például természetes vizekben és a talajban is megtalálható. Az amőba okozta fertőzés különösen a kontaktlencsét viselőket érintheti, mert a szembe kerülve az amőba megtelepedhet a lencse és a szem szaruhártyája között, és ott, a szaruhártyán lévő mikroszkopikus sérüléseket érintve gyulladást idézhet elő.

Ezek a leggyakoribb szembetegségek tünetei A látás zavarának, a szem fájdalmának és gyulladásának oka lehet a szem ártalmatlan elfáradása, de az is előfordulhat, hogy a tünetek súlyos szembetegséget jeleznek. Az amőba bekerülhet a szemünkbe, ha természetes vizekben fürdőzünk, úszunk, vagy akkor is, ha házilag "kotyvasztott" kontaktlencse-folyadékot használunk, esetleg csapvizet használunk annak lemosásához. Az amőbás keratitis tünetei között találhatjuk az erőteljes szemfájdalmakat, a szemviszketést , a szem kivörösödését, a szemhéjak megduzzadását, ödémásodását, illetve a betegség későbbi stádiumában a szaruhártya körül kialakuló, sebes-hályogos képződményt.

Az amőbás keratitis elsősorban a kontaktlencsét használókat érinti, szem, látás, kontaktlencse fertőzés szemfertőzés amőbás keratitis látás szem
Az amőbás keratitis elsősorban a kontaktlencsét használókat érinti

Hogyan kerülhető el az amőbás keratitis?

Szerencsére, az amőbás keratitis meglehetősen ritka betegség, és megfelelő kontaktlencse-használati szokások elsajátításával meg is előzhető. Amennyiben időben felfedezik, a gyógyulás esélyei is meglehetősen jók, ám több gyógyszer kombinációjára és hosszas kezelésere lehet szükség. Amennyiben a fertőzés nem reagál megfelelően a gyógyszerekre, műtétre, például a beteg területek eltávolítására, és esetenként szaruhártya-transzplantációra is szükség lehet.

Az amőbás keratitis megelőzéséhez szükséges lépések elsajátítása különösen fontos a kontaktlencsét viselők számára (hiszen őket érinti a leggyakrabban a betegség). Mindig alaposan mossuk meg a kezünket , mielőtt a kontaktlencséhez nyúlnánk! Csak a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához megfelelő steril folyadékot használjunk, és ne próbáljunk meg otthon kikeverni ilyen folyadékot! Soha ne használjunk a kontaktlencse tárolásához, illetve tisztításához csapvizet vagy nyálat!

Rendszeresen, naponta cseréljük azt a folyadékot, melyben a kontaktlencsét tároljuk, és magát a lencsét se használjuk a javasolt időn túl. Lehetőleg ne ússzunk vagy fürdőzzünk a kontaktlencsében (különösen természetes vizekben ne). Soha ne cseréljük el vagy osszuk meg mással a kontaktlencsénket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra