Ez a hangos okosszemüveg segíthet a látássérülteken

Ausztrál kutatók kifejlesztettek egy új technológiát, amely hangjelzések révén segíti a vakok és gyengénlátók tájékozódását környezetükben.

Akusztikus tapintás – így nevezi a Sydney-i Műszaki Egyetem (UTS) és a Sydney-i Egyetem (USYD) közös kutatócsoportja azt az okosszemüveget, amely reményeik szerint a jövőben megváltoztathatja a látássérült emberek életét. Mint az az UTS csütörtöki közleményében olvasható, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései alapján mintegy 39 millió vak ember és további 246 millió gyengénlátó él a Földön. Nekik jelenthet hatalmas segítséget az újgenerációs okosszemüveg, amely a beérkező vizuális információkat könnyen értelmezhető hangjelzésekké alakítja át viselője számára.

akusztikus tapintás, okosszemüveg, vakok és gyengénlátók, kutatás
Az okosszemüveg felismeri a látómezőjébe kerülő tárgyakat, majd hangjelzésekkel azonosítja azokat a felhasználó számára. Fotó: Lil Deverell/UTS

„Az okosszemüvegek jellemzően számítógépes látást és egyéb szenzoros információkat használva alakítják át azokat a felhasználó környezetét leíró, számítógép által szintetizált beszéddé. Az akusztikus tapintás viszont egyedi hangokat rendel a különböző tárgyakhoz, amint azok bekerülnek az eszköz látómezőjébe” – magyarázta Chin-Teng Lin, az UTS professzora. Példaként említette, hogy ha a szemüveg egy növényt észlel, akkor a falevelek suhogásával jelzi ezt, míg ha egy mobiltelefont, akkor olyan hangot ad ki, mint a rezgő hívásjelző búgása.

Hogy ez a megközelítés mennyiben praktikus, arra egy kísérletben kerestek választ az ausztrál kutatók. Ebbe összesen tizennégy résztvevőt vontak be, köztük hét vak kísérleti alanyt, illetve hét ép látású embert, akik szemét kendővel takarták el. Utóbbiak alkották a kontrollcsoportot a vizsgálathoz. Az eredményekből kirajzolódott, hogy az okoseszköz jelentősen felerősítette a résztvevők azon képességét, hogy felismerjék és meg tudják fogni az eléjük tett tárgyakat, közben pedig nem kellett különösebben sokat sem gondolkodniuk azon, hogy pontosan hogyan értelmezzék az eszköz nyújtotta információkat.

Egy agyi implantátum, egy virtuális avatár és a mesterséges intelligencia segítségével tud közel két évtized újra beszélni egy 47 éves nő.

„Eredményeink azt mutatják, hogy az akusztikus tapintásban megvan a potenciál ahhoz, hogy egy könnyen hordható és hatásos módszerré váljon a látássérült közösség érzékszervi képességeinek felerősítésére” – húzta alá dr. Howe Zhu, a kutatás vezetője. Az UTS közleménye szerint mindez rávilágít arra, mennyire fontos a támogató technológiák fejlesztése az olyan mindennapi kihívások leküzdésében, mint akár abban, hogy az érintettek megtaláljanak bármit a saját háztartásukban, vagy a személyes tárgyaikat egy idegen környezetben. Az akusztikus tapintás e téren új utakat nyit, erősítve a vakok és gyengénlátók függetlenségét és javítva életminőségüket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.