Az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) egy, a központi látást – vagyis az éleslátást – befolyásoló szembetegség: 50 év felett ez a látásvesztés leggyakoribb oka. A korai AMD az érintettek egy részénél semmilyen tünettel nem jár, ezért akadnak, akik csak akkor szembesülnek vele, amikor a látásromlás hirtelen következik be. Másoknak csak az egyik szemnél jelentkezik, ami szintén megnehezíti a diagnózis felállítását.
Az AMD-nek – amint arról a Medical News Today is beszámolt – két típusa van: a száraz és a nedves. Előbbi gyakoribb. Jellemzője, hogy a makula, vagyis a retina központi része a degeneratív változások miatt elvékonyodik, a retina alatt pedig “törmelék” halmozódik fel. Noha célzott kezeléssel bizonyos mértékig lassítható az állapotromlás, a száraz AMD nem gyógyítható. Nedves AMD esetén a károsodott erekből folyadék szivárog a retinába.
Mivel a makula degeneráció progresszív, vagyis fokozatosan romló betegség, ezért fontos a tünetek korai felismerése. Ezek változatosak lehetnek, de jellemzően a fókuszálás és a tisztánlátás képességét befolyásolják, ami abból adódik, hogyha a makula sérült, akkor már nem képes pontos és tiszta vizuális impulzusokat eljuttatni az agyba.
Homályos látás
Ha a makula megsérül, a kép, amit látunk, elmosódik. Az elmosódott terület kezdetben csak egy apró pont a látómező közepén. Ám ahogy a betegség előre halad, úgy lesz egyre nagyobb az elmosódott terület - miközben a perifériás (oldalsó) látás továbbra is éles lehet.
Sötét foltok
Mivel a sérült makula nem képes pontos üzenetet továbbítani az agynak a látottakról, a központi látómezőben sötét foltok jelenhetnek meg, amelyek idővel terebélyesedhetnek, egészen addig, amíg a látómező egészét sötét foltok teszik ki.
Amikor a vonalak torzulnak
Szintén figyelmeztető jel, amikor az egyenes vonalakat torznak vagy hullámosnak érzékeljük, és úgy tűnik, mintha a környezetünkben lévő tárgyak szegélye kevésbé határozott vonalú, esetleg hajlott lenne.
Elmosódott, fakó színek
A makuladegenerációval küzdők azzal szembesülhetnek, hogy a korábban megszokott, élénk színek hirtelen fakónak, élettelennek tűnnek. Egyesek világos foltokat észlelnek a látómezejükben.
Kockázati tényezők
A makuladegeneráció kialakulásának valószínűségét növeli az életkor: jellemzően 50 év felettieknél jelentkezik. A további kockázati tényezők közé tartozik minden, ami károsíthatja a szem ereit: ilyen például a dohányzás, a magas vérnyomás, és a magas koleszterinszint.