A száraz szem betegség egy gyakori rendellenesség, amely a népesség 35 százalékát érinti. Egy korábbi tanulmány szerint a csendes reflux, amely a gyomorsav légutakba jutását idézi elő, kapcsolatban áll a szem felszínével is, így súlyosbíthatja vagy elő is idézheti a száraz szem betegséget - írta a Current Eye Research orvosi szaklap.
A kontrollcsoportos vizsgálatban 245 beteget vizsgáltak (átlagéletkoruk 56 év, 72 százalékuk nő). A paraméterek között szerepelt a reflux, illetve a száraz szem betegség gyakorisága és súlyossága. Az eredmények szerint a száraz szem betegségben szenvedőknél nyolcszor nagyobb arányban fordult elő a reflux, mint a kontrollcsoport esetében. Ezenkívül a csendes refluxos betegeknél súlyosabb tünetekkel társult a száraz szem betegség.
Középpontban a pepszin
Kutatók szerint a két betegség közötti kapcsolatot a könnyben lévő pepszin teremti meg. Korábban már igazolták, hogy a csendes reflux komoly szerepet játszik a felső légúti megbetegedésben, a gége, garat, orrmelléküreg, középfül gyulladásában. Ez teremtette meg az alapjait annak, hogy a pepszinszintet a szemfenékben is vizsgálják.
A pepszin a gyomor fehérjebontó enzimje, egy szerin-proteáz, amely képes szelektíven levágni a különböző fehérjék részeit, hogy elősegítse azok fiziológiás emésztését. A gyomron kívül azonban a pepszin megzavarja a szemfelszín homeosztázisában részt vevő molekuláris folyamatokat, ami nyálkahártya-károsodást okoz. Vagyis a pepszin proteolitikus aktivitása elősegíti a gyulladásos reakciót - mind a torokban, mind a szemben. A pepszin a szem nyálkarétegére hat, rontva a könnyfilm stabilitását és védőképességét, ami a nyálkahártya károsodásához és gyulladásos jelenségekhez vezet.
A tudósok szerint a kombinált kezelés, mint például a magnézium-alginátot tartalmazó szemcseppek és tabletták alkalmazása, jelentősen csökkentette a tüneteket a csendes reflux miatt kialakult száraz szem betegségnél.