Fáj a szeme? Ez lehet a háttérben

Kapcsolat lehet a száraz szem betegség és a csendes reflux között, amiben fontos szerep jut a pepszinnek.

A száraz szem betegség egy gyakori rendellenesség, amely a népesség 35 százalékát érinti. Egy korábbi tanulmány szerint a csendes reflux, amely a gyomorsav légutakba jutását idézi elő, kapcsolatban áll a szem felszínével is, így súlyosbíthatja vagy elő is idézheti a száraz szem betegséget - írta a Current Eye Research orvosi szaklap.

Akár csendes reflux következménye is lehet a szemszárazság
Akár csendesrefluxkövetkezménye is lehet a szemszárazság. Fotó: Getty Images

A kontrollcsoportos vizsgálatban 245 beteget vizsgáltak (átlagéletkoruk 56 év, 72 százalékuk nő). A paraméterek között szerepelt a reflux, illetve a száraz szem betegség gyakorisága és súlyossága. Az eredmények szerint a száraz szem betegségben szenvedőknél nyolcszor nagyobb arányban fordult elő a reflux, mint a kontrollcsoport esetében. Ezenkívül a csendes refluxos betegeknél súlyosabb tünetekkel társult a száraz szem betegség.

A száraz szem és a reflux A szemszárazság a könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás, amely a szem felszínén objektív tüneteket vált ki, és a betegnek panaszokat okoz. A csendes reflux ( LPRD ) esetében a savas gyomortartalom egészen a torokig elér, és a gégét irritálja. Mivel sem a gége, sem a torok nem ellenállóak a savassággal szemben, az irritáció következtében megjelennek az első tünetek, amelyek az esetek többségében nem az emésztéshez kapcsolódnak.

Középpontban a pepszin

Kutatók szerint a két betegség közötti kapcsolatot a könnyben lévő pepszin teremti meg. Korábban már igazolták, hogy a csendes reflux komoly szerepet játszik a felső légúti megbetegedésben, a gége, garat, orrmelléküreg, középfül gyulladásában. Ez teremtette meg az alapjait annak, hogy a pepszinszintet a szemfenékben is vizsgálják.

A pepszin a gyomor fehérjebontó enzimje, egy szerin-proteáz, amely képes szelektíven levágni a különböző fehérjék részeit, hogy elősegítse azok fiziológiás emésztését. A gyomron kívül azonban a pepszin megzavarja a szemfelszín homeosztázisában részt vevő molekuláris folyamatokat, ami nyálkahártya-károsodást okoz. Vagyis a pepszin proteolitikus aktivitása elősegíti a gyulladásos reakciót - mind a torokban, mind a szemben. A pepszin a szem nyálkarétegére hat, rontva a könnyfilm stabilitását és védőképességét, ami a nyálkahártya károsodásához és gyulladásos jelenségekhez vezet.

A tudósok szerint a kombinált kezelés, mint például a magnézium-alginátot tartalmazó szemcseppek és tabletták alkalmazása, jelentősen csökkentette a tüneteket a csendes reflux miatt kialakult száraz szem betegségnél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +26 °C
Minimum: +9 °C

A gomolyfelhők estére feloszlanak, de addig az északnyugati tájakon futó zápor még előfordulhat. A nyugati, délnyugati szél fokozatosan alábbhagy. Késő este 14, 21 fok valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Hajdú-Bihar
Legrosszabbul:
Győr-Moson-Sopron
Kezdjük újra