Nagy százalékban teljesen meggyógyulnak azok a betegek, akik az újonnan kifejlesztett gyógyszert kapták egy ritka, vaksággal járó szembetegségre. A szembetegséget például cukorbetegség, herpesz vagy sebészeti beavatkozások miatt alakul ki. A Nobel-díjas kutató felfedezésének további szakaszaiba Magyarországon is be lehet kapcsolódni.
Mária utcai Szemészeti Klinikán Prof. DR. Németh János csapata vesz részt a munkában. A kezelés becsült időtartama 8 hét, 48 vagy 56 hetes megfigyelési időszakkal.
A felfedezéssel a Dompé Research and Development (Dompé Kutatás és Fejlesztés), az olasz bio-gyógyszerészeti vállalat új távlatokat nyitott a szaruhártyafekélyek kezelésében. Az első eredmények pedig azt igazolták, hogy az rhNGF biztonságos.
Az rhNGF, a Dompé által kifejlesztett rekombináns humán idegi növekedési faktor az emberi szervezet által termelt fehérjéhez hasonló típusú fehérje, amely az idegsejtek, így a retinán lévő sejtek növekedését, fenntartását és fennmaradását serkenti. Az rhNGF a vizsgálatok szerint a klinikai gyakorlatban kiegészíthetné a természetes NGF-et és javíthatná a retinasejtek túlélését azáltal, hogy lassítja a betegség előrehaladását, és kedvező hatást fejt ki a betegek látási képességének megtartásában.
"Ezek az eredmények nagy jelentőséggel bírnak egy olyan lehetséges gyógyszer klinikai fejlesztése során, amely a Nobel-díjas Rita Levi Montalcini kutatásaiból származik" - hangsúlyozta Eugenio Aringhieri, a Dompé csoport vezérigazgatója.
A vizsgálatot 18, diabétesz, keratitis neuroparalyticában szenvedő beteg (7 férfi és 11 nő) részvételével végezték. A betegek többségénél a szaruhártya-elváltozások teljes gyógyulásáról számoltak be.