A Szun Jat-szen Egyetem tudósai olyan – vezeték és elem nélküli – kontaktlencsét terveztek, amely figyeli a szemgolyón belüli nyomást, és igény szerint, szabályozottan adagolja a glaukóma elleni gyógyszert. A Nature Communications című folyóiratban a napokban publikált tanulmányuk szerint a különleges kontaktlencsét kétrétegűre alakították, és az elektromos áramköröket úgy építették be az ívelt és apró felületbe, hogy azok ne akadályozzák a páciens látását.
A lencse érzékelői reagálnak a szemgolyó nyomásának változásaira, a gyógyszeradagoló modul pedig a brimonidin hatóanyagot időben a szembe juttatja. A tudósok glaukómás nyulakon tesztelték a különleges lencsét. A kontaktlencsét viselő csoportnál a kísérlet alatt stabilizálódott a szemnyomás az időben történő gyógyszeradagolásnak köszönhetően. A kontrollcsoportban azonban a szemcseppet kapó nyulaknál kezdetben nyomáscsökkenést, majd a szemnyomás gyors emelkedését tapasztalták a kutatók.
A glaukóma az időskori vakság egyik leggyakoribb oka, amelynek egyik legjellemzőbb tünete a szem kórosan magas nyomása okozza. A tanulmány szerzői szerint a csekély mértékben invazív, intelligens, vezeték nélküli kontaktlencse ígéretes lehetőséget kínál a jövőben a glaukóma kezelésére.