Arról mindenki hallott, hogy vannak színvakok és színtévesztők , hiszen ha máskor nem, a jogosítvány megszerzéséhez szükséges orvosi vizsgálaton a felnőttek jelentős nagy része átesett a színlátást ellenőrző teszten. A másik ember érzékelésébe azonban nem vagyunk képesek belehelyezkedni, azért azt sem tudjuk elképzelni, hogy a különféle színlátási problémákkal élő emberek hogyan is képezik le az őket körülvevő világ látványát.
A színvakság elég gyakori jelenség, különösen a férfiak esetében, akik között minden 12-ből egynek van ilyen látási zavara. A másik nem ebben jobban áll, hiszen 200 nőből csak egy küzd ezzel a problémával. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon több mint 400 ezer ember (mintegy 26 ezer nő és 393 ezer férfi) él valamilyen színlátási problémával él.
A MVF Global brit központú marketingmulti állította elő azokat a GIF-eket, amelyek betekintést nyújtanak abba, hogy a színvakok milyen módon láthatnak. Ehhez egy színekkel teli virágpiacot választottak helyszínnek. A színlátási problémákat bemutató GIF-ek itt láthatók .
A színvakság legismertebb formája a zöld és a piros színek összekeverése, amely a különféle színérzékelési problémák (protanopia, deuteranopia, protanomália és deuteranomália) esetében is megjelenik. Emellett van olyan színérzékelési zavar is, amely a kék szín látását teszi lehetetlenné, sőt előfordul, hogy egyáltalán nem lát valaki színeket (achromatopsia vagy monokromázia), s a világ csak szürkeárnyalatosan létezik a számára, mit egy régi tévén vagy mozifilmen.
A szemészek szerint minden színtévesztőnek egyedi defektusa van. Az akromátok nem látnak színeket és a színtévesztők között is igen ritkán fordulnak elő. A dikromátoknak az egyik receptoruk érzékenysége fedésbe kerül egy másikéval, ennek következtében csak két szín közti tartományban érzékelnek színeket. A leggyakoribb a protanotóp és a deuteranóp színérzékelési rendellenesség. Az anomál trikromátok már érzékelik mindhárom alapszínt, azonban kismértékben elmozdult valamelyik érzékenységi görbéjük, és ezért kimutathatóan tévesztik a színeket. Leggyakoribb formája a deuter- és a protanomália. Végül is a színérzékelési zavarok között ismert a protanópia (vörös vakság), a protanomália (a vörös gyenge érzékelése), a kék csap monokromázia, a tritanópia (kék vakság), a deuteranomália (a zöld gyenge érzékelése) és az achromatopsia (monokromázia).
Forrás: iflscience.com