Biztosan láttunk már olyan kutyát vagy macskát, amelynek a két szeme eltérő színű volt - ezt a jelenséget nevezzük teljes heterokrómiának, ami sokkal gyakrabban fordul elő az állatvilágban, mint az embereknél. A heterokrómia tehát egy olyan szemmutáció, melynek következtében az egyik szem színe eltér a másikétól.
Teljes vagy részleges
Az írisz színe a melanin nevű pigment mennyiségétől függ. A melanin teszi szemünket kékké, zölddé vagy éppen barnává. A kevesebb melanin világosabb, míg a több melanin sötétebb szemszínt eredményez. Előfordulhat azonban, hogy a szemünkben lévő pigmentek mennyisége valamilyen okból kifolyólag megváltozik, és kialakul a heterokrómia - ami lehet teljes vagy részleges.
Teljes heterokrómiáról akkor beszélünk, mikor az egyik írisz színe különbözik a másik szem színétől, míg részleges heterokrómia esetén az egyik szem írisze részlegesen elszíneződik.
Mitől alakulhat ki?
Létezik öröklött és szerzett heterokrómia is, magyarán míg vannak, akik együtt születnek ezzel a különleges tulajdonsággal, addig másoknál felnőtt korban, hirtelen alakul ki. Mivel a szerzett heterokrómiát valamilyen betegség is okozhatja, ezért ha azt vesszük észre, hogy szemünk színe megváltozott, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A szerzett heterokrómia mögött álló leggyakoribb okok:
- szemet ért trauma: például valamilyen ütés vagy sérülés.
- glaukóma: magyar nevén zöld hályog, mely a látóideg megbetegedését jelenti. A betegség akár látásvesztéshez is vezethet, ezért mindenképpen fontos idejében felismerni és kezelni.
- bizonyos gyógyszerek, például a glaukóma elleni szerek is okozhatnak változást a szem színében.
- a szem daganatos megbetegedése: ritkán, de a melanoma érintheti akár a szemet is. A szemet érintő melanoma egyik jele az íriszen megjelenő sötét folt, a homályos látás vagy a hirtelen látásvesztés.