Nem csak a hótól alakulhat ki!

Gondolta volna, hogy a szemünk, akárcsak a bőrünk, leéghet? Pedig ez a jelenség gyakoribb, mint hinnénk. Az UV-sugárzás hatására bekövetkező gyulladás fájdalmas, de szerencsére gyorsan elmúlik. Ismerkedjünk meg a hóvaksággal!

Bár a szemünk meglehetősen kis felületű szervünk az egész testhez viszonyítva, fontossága azonban kiemelkedő - ráadásul igen sérülékeny érzékszervről van szó. Testünk felépítése azonban soklépcsős védelmi rendszerrel óvja a szemet, többek között a káros UV sugárzástól. Óvja például a szemöldökcsont, a szemöldök, a szemhéj és a szempillák. Bizonyos helyzetekben azonban, főként, ha a sugárzás nem fentről, hanem alulról "érkezik", ez a védelem kevésnek bizonyulhat. Szintén védik a szemet bizonyos reflexek: a pupillák összeszűkülése, a hunyorgás vagy a szemhéj lecsukása. Azonban ezek csak közvetlen, erős fény esetén lépnek működésbe - az UV-sugárzás (mely a hóvakság okozója) egy ködös napon is meglehetősen erős lehet!

A hóvakság (illetve, enyhébb formája, a photokeratitis illetve photoconjuctivitis) jelenségét röviden úgy lehetne jellemezni: az UV sugárzás hatására a szem szaru- illetve kötőhártyája "leég" (akárcsak a bőrünk) és erős fájdalmat okoz. A hóvakság tulajdonképpen ennek a gyulladásnak egy igen súlyos és szerencsére ritka formája, mely főként a havas, jeges tájon élőket vagy dolgozókat, sportolókat érinti.

Kik vannak veszélyben?

Természetesen, a legnagyobb veszélyben azok vannak, aki hosszabb időt töltenek hóval vagy jéggel fedett, esetleg homokos területen, melyet nem törnek meg tereptárgyak, fák, épületek. Ezekről a felületekről a természetes napfény visszatükröződik és emiatt alakul ki a gyulladás. A hó a sugárzás közel 80 százalékát veri vissza, míg a víz az UV-sugarak negyedét. A hóvakság különösen az Északi- és Déli-sark közelében, illetve nagy tengerszint feletti magasságokban jelenthet problémát, mert a sarkok felé haladva a napsugarak egyre laposabb szögben érkeznek; másrészt az UV-sugárzás intenzitása is folyamatosan nő, ahogy egyre magasabbra megyünk.

Ne higgyük azonban, hogy csak a kalandorok, hegymászók és az Északi-sarkot meghódítók vannak veszélyben! A fény okozta gyulladás gyakori betegség például a hegesztőmunkások körében (ha nem viselnek megfelelő védőfelszerelést), de előfordulhat napozás, szoláriumozás után is.

Égő fájdalom

A gyulladás tünetei igen fájdalmasak, kellemetlenek. A leggyakrabban erős könnyezés, a szemhéj rángása, érzékenysége, a fényérzékenység és az összeszűkült pupillák társulnak a betegség mellé. A tünetek általában a sugárzás után néhány órával jelennek meg, majd a megjelenést követő 1-2 napon belül maguktól elmúlnak. Bizonyos esetekben a pupillák regenerációja ennél hosszabb ideig tart.

A fájdalom enyhíthető nyugtató és érzéstelenítő szemcsepp vagy kenőcs alkalmazásával, folyamatos kezelésként azonban nem alkalmazzák, mert a szem érzéstelenítése akadályozza a szaruhártya gyógyulását. Hűsítő, nedves borogatással, műkönnyel is enyhíthetőek a tünetek, de gyulladáscsökkentő szemcseppet is felírhat a szakember. Szisztémás gyulladáscsökkentőket csak a legsúlyosabb esetben alkalmaznak. Mivel a betegség fényérzékenységgel jár együtt, ezért az érintettnek néhány napig érdemes sötétben (például egy elfüggönyözött szobába) maradnia. Ezzel fel is gyorsítható a gyógyulás.

Könnyen megelőzhető!

Az eszkimók szarvasagancsból készült "napszemüveget" használtak a hóvakság megelőzésére. A photokeratitis megelőzhető jó minőségű napszemüveg vagy megfelelő védőszemüveg viselésével. Az új típusú szemüveglencsék kétoldali UV-védelemmel készülnek, amelyek az elölről és a hátulról, oldalról érkező sugarakat is kiszűrik. A speciális célra (síelés) használt szemüvegeknek lehetőleg nagy lencsékkel és a szórt fény szándékolatlan szembe jutását megakadályozó oldalvédelemmel kell rendelkezniük. A napszemüveget mindig viselni kell, még borús égbolt esetén is, az UV sugarak ugyanis áthatolnak a felhőkön. Szükség esetén sötét színű szövetből, textilből is készíthető "szükségszemüveg".

A nagyon súlyos, nem kezelt hóvakságnak súlyos szövődményei lehetnek. A könnyen begyulladó, irritált szemtől, a folyamatos könnyezésen át egészen a szürke hályogig, melynek kialakulását a nagy mennyiségű UV-sugárzás elősegítheti. Szintén összefüggésben lehet a napfénnyel a melanóma, mely a szemen is kialakulhat.

Köszönjük dr. Bana Ildikó szemész-kontaktológus segítségét a cikk elkészítésében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra