A zöld hályog (glaukóma) leggyakrabban 40 éves kor felett alakul ki, és száz emberből átlagosan kettőt érint. A betegség előfordulása azonban az életkor előrehaladtával jelentősen nő, és 70 éves kor már után minden tizedik ember küzd ezzel a problémával – olvasható a Debreceni Egyetem oldalán megosztott közleményben.
Nem könnyű időben felismerni
A zöld hályog a látóideg sorvadásával járó betegség, amelynek hátterében a leggyakrabban a magas szemnyomás áll. A sorvadás lassan, fokozatosan kialakuló látótérkiesést, látótérvesztést okoz, végső esetben pedig akár teljes vaksághoz is vezethet. A betegség korai felismerését ráadásul jelentősen megnehezíti, hogy sokáig nem okoz tüneteket, ezért a páciensek egyáltalán nem, vagy csak későn fordulnak szakemberhez.
„A glaukómás betegek központi látásélessége sokáig jó, csak a széleken, a periférián szűkül be a látásuk. Ez aztán fokozatosan romlik, egyre nagyobb mértékű a látótérkiesés. A betegek általában csak ekkor észlelik, hogy valami baj van” – ismertette Ujhelyi Bernadett egyetemi adjunktus, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinika Glaukóma szakrendelésének vezetője.
Mikor elég a szemcsepp, és mikor kell műtét?
Pedig a kezdeti stádiumban diagnosztizált zöld hályog igen jó eredménnyel kezelhető. Az időben megkezdett terápia képes megállítani a további látásromlást, illetve megelőzni a teljes vakságot.
A nyitott zugú zöld hályog enyhébb eseteiben akár a szemcseppek folyamatos alkalmazása is elegendő lehet. Az ilyen készítmények célja, hogy a szemnyomást a normál tartományban tartsák. Így viszont a betegnek a betegnek élete végéig használnia kell őket – rendszeres szakorvosi kontroll mellett. Ha viszont az adott páciens nem reagál jól a cseppre, akkor a szelektív lézer trabeculoplastica (SLT) jelentheti a megoldást. Ha pedig a beteg szemnyomása a terápia ellenére továbbra is magas, vagy a látása tovább romlik, akkor zöldhályog-ellenes műtét válik indokolttá.
Ezek jellemzője, hogy a szemnyomást leginkább meghatározó csarnokvíz elvezetésére a szemen belül nyitunk új utat. Az elmúlt években a zöldhályog-ellenes műtétek jelentősen fejlődtek, a Szemklinikán több új eljárás is elérhető. A hagyományos zöldhályog-ellenes műtétek mellett alkalmazzuk például azt a technikát, amikor az operáció során kötőhártya alá egy implantátumot, egy hajszálvékony csövet juttatunk, amely folyamatosan biztosítja a csarnokvíz elvezetését” – emelte ki Ujhelyi Bernadett, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinika adjunktusa.
Ezért fontos a rendszeres szűrés
A teljes látásvesztés elkerülése, valamint a kezelés sikerességének növelése érdekében a szakember a szűrővizsgálatok fontosságára is felhívta a figyelmez. „Alap zöldhályog-szűrésre lehetőség van minden általános szemészeti szakrendelőben, ahol előjegyzés alapján fogadják a pácienseket. Negyvenéves kor felett azoknak érdemes időpontot kérni és mindenképpen elmenni szűrővizsgálatra, akiknél a családban már előfordult zöld hályog” – magyarázta.