A dohányzás egyik súlyos, közvetlen következménye a COPD, vagyis a krónikus obstruktív tüdőbetegség (a világszerte használt rövidítés a betegség angol elnevezéséből: Chronic Obstructive Pulmonary Disease származik). Nem múló köhögéssel, köpettermeléssel, krákogással, sípoló vagy nehézlégzéssel, légszomjjal jár, és az esetek 85-90 százalékában minden kétséget kizáróan a dohányfüst ártalmaira vezethető vissza.
A légzés problémáival összefüggő nehézségek kezdetben jellemzően testi igénybevétel esetén tapasztalhatók, ám a betegség előrehaladtával nyugalomi állapotban is felléphetnek. Mindezek a panaszok tulajdonképpen két tünetcsoport: a krónikus hörghurut (bronchitis) és a tüdőtágulás (emfizéma) egyidejű megjelenését takarják: a krónikus hörghurut a légutak hörgőinek beszűkülésével és fokozott váladékképződéssel jár, a tüdőtágulás pedig a tüdőhólyagocskák folyamatos összeolvadását előidéző pusztulása, amelynek során a légzőfelület csökken, a tüdő rugalmatlanná válik.
Mivel a COPD progresszív betegség, az említett tünetek jelentkezésekor tanácsos mielőbb orvoshoz fordulni. A betegség diagnózisa szerencsére nem jelenti a világ végét: a legtöbb érintett a betegség enyhébb formájában szenved, és a dohányzás abbahagyása elegendő lehet ahhoz, hogy állapotát karbantartsa. Súlyosabb esetekben hatékony terápiás megoldások léteznek a tünetek csillapítására - jobb esetben akár a tünetmentesség is elérhető -, valamint a komolyabb szövődmények megelőzésére, így áttételesen a megszokott aktivitási szint megőrzésére, de természetesen mindezek szintén kizárólag a dohányzásról való leszokás mellett lehetnek eredményesek.
A kezelés legelső és elengedhetetlen lépése tehát abbahagyni a dohányzást. A leszokáshoz az erős nikotinfüggőknek támogatásra lehet szükségük: ha közéjük tartozunk, beszéljük meg kezelőorvosunkkal, milyen, a leszokást segítő megoldások, programok állnak rendelkezésünkre. Emellett kerülhet sor a légzésfunkció javítását szolgáló terápiák alkalmazására.
Jó hír, hogy idehaza az OEP nemrégiben új szereket fogadott be a COPD fenntartó kezelésére: atámogatással elérhető készítmények újdonsága, hogy már a betegség kezdeti stádiumától sokkal jelentősebb életminőség- és légzésfunkció-javulást eredményeznek, mint a korábban alkalmazott eljárások. Az új szerek a COPD fenntartó terápiáját ötvözik egyedi és gyors hatáskezdettel rendelkező, hosszú hatástartamú béta2-agonistával: ez utóbbi szert a légszomj, a fulladás megszüntetésére használják. Az újabb, innovatív adagolók a hatóanyagot finom permet formájában, egy speciális inhalátor segítségével kipermetezik, így a betegnek csupán természetesen kell lélegeznie ahhoz, hogy a gyógyszer közvetlenül a tüdőbe jusson.
Az új gyógyszereket már több mint 20 európai uniós országban, valamint az USA-ban, Kanadában és Ausztráliában is sikerrel alkalmazzák a COPD-s betegek kezelésére; a klinikai hatásvizsgálatok szerint alkalmazásával a korábbi kezelési eljárásokhoz képest jelentős javulás érhető el a légzésfunkció, a légszomj, valamint az életminőség tekintetében, és kevesebb alkalommal szükséges rohamoldó kezelés.