Ha a külső hallójárat felől befelé haladunk,
akkor először a hallójáratban elhelyezkedő fülzsírt kell megemlítenünk. Ennek a hallójáratban való elhelyezkedése sokszor még halláscsökkenéshez is vezethet, mely fülmosással azonnal "gyógyul". Szintén füldugulás érzéshez vezetnek - és ez különösen gyermekkorban jellemző - a hallójáratban elhelyezkedő legkülönfélébb idegentestek. Sokszor panaszkodnak a betegek füldugulásról hallójárati gyulladás esetén is, amikor a gyulladás következtében beszűkül a hallójárat, s emiatt érzik úgy, hogy eldugult a fülük. A hallójáratban ritkán előforduló daganatos betegségek is okozhatnak füldugulást.
A középfülgyulladások különböző formáiban előforduló tünet a dugulásérzés, sokszor első tünetként jelentkezik ebben a betegségcsoportban.
A füldugulások következő nagy csoportját azok a betegségek adják,
melyek valamilyen úton-módon elzárják az orrgaratban a fülkürt szájadékot. Leggyakrabban ezek közül a következők: garatmandula (orrmandula) megnagyobbodása gyermekkorban, polypok, melyek erre a területre benyúlhatnak, különböző jó- és rosszindulatú daganatos elváltozások.
További nagy csoportot alkotnak ugyanezen a mechanizmuson keresztül a felső légutak gyulladásos megbetegedései. Ebben a csoportban kell még említenünk az egyszerű náthát is, de füldugulást okozhat az arcüregek gyulladásos megbetegedése is.
A teljesség igénye nélkül megpróbáltuk áttekinteni azokat a betegségeket, melyeknek tünete füldugulás lehet. Látható, hogy egy sor betegségnél találkozhatunk ezzel a tünettel. A betegségek között sajnos sok daganatos betegség is előfordul, melyek elhelyezkedésüknél fogva nagyon gyorsan életfontos szerveket érhetnek el. Emiatt azt tanácsoljuk, hogy a füldugulásos panaszokkal idejében forduljunk szakorvoshoz, mivel e betegségek idejében való felismerése a gyógyulás szempontjából elengedhetetlen.