Mire utal a váladékos köhögés?

A köhögés az egyik leggyakoribb tünet, amivel orvoshoz fordulunk, kiváltó oka pedig számos betegség lehet. Mit tehetünk a váladékos köhögés tüneteinek enyhítésére?

Számos betegség járhat szűnni nem akaró köhögéssel, amely főként a légutak és a torok gyulladását sejteti, és az egyik leggyakoribb panasz, amivel felkeressük a háziorvosunkat. Ez a szervezet természetes válaszreakciója az irritációra, a levegő intenzív kiáramoltatásával a légutakat tisztítaná meg. Köhögést okozhat például az asztma, bizonyos allergének, influenza illetve torokgyulladás. Bár a legtöbb esetben valamilyen légzőszervet érintő betegség áll a hátterében, köhögésre ingerelhet például bizonyos szívbetegség vagy a reflux , de akár még a stressz is.

Bárkit, bármikor elfoghat köhögés. A köhögés tünet, ezért nagyon sokféle betegség és állapot esetén köhöghet valaki. Hogy mitől alakulhat ki, milyen fajtái vannak és hogyan kezelhető, arról az alábbi cikkben írtunk részletesebben!

Mit árul el a váladék színe?

Sokféle köhögés száraznak, égetőnek, fájdalmasnak indulhat, aztán a második fázisban nedvessé, fájdalommentessé válhat, ez utóbbit oldódó fázisnak is nevezik. Míg a száraz köhögés hátterében legtöbbször valamilyen vírusfertőzés áll, a váladékos fajtája sokszor arcüreggyulladást, vagy akár tüdőgyulladást is sejtet. Betegségek, fertőzések, gyulladások vagy egy egyszerű megfázás hatására megváltozik a nyálkahártya felszínét borító nyák mennyisége és összetétele: a nyálkahártya általában megduzzad, sokkal több váladékot kezd termelni. Ez a váladék be is sűrűsödhet amiatt, hogy nagyobb mennyiségben tartalmaz baktériumokat, vírusokat, valamint az ellenük fellépő sejteket is. A felgyülemlett, sűrű váladékot mindenképpen el kell távolítani, hiszen annak pangása károsíthatja, irritálhatja a légutakat, és elősegítheti a baktériumok szaporodását is.

A köhögés az egyik leggyakoribb panasz, amivel felkeressük háziorvosunkat
A köhögés az egyik leggyakoribb panasz, amivel felkeressük háziorvosunkat

Az asztma vagy allergia miatti köhögés jellemzően átlátszó, folyós váladékkal jár, míg a megfázáskor sűrűbb állagú, és sárgás-zöldes színű. Nátha során a váladék nemcsak előre, hanem hátrafelé a garatba is csorog, ami az ottani köhögési receptorokat (érzékelő sejteket) ingerelve köhögési reflexet vált ki.

Ahogy írtuk, a köhögés mögött számos megbetegedés húzódhat, ezért elsősorban az azt kiváltó okokat kell azonosítani és kezelni. A patikák polcain már többféle köptető és nyákoldó áll a betegek rendelkezésére, amely segíti a váladék eltávozását és a légutak felszabadulását. Estére, lefekvés előtt az orvos sokszor köhögéscsillapítók szedését is javasolja, amely segítheti a nyugodt, pihentető alvást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Reggelig előfordulhat eső, de északon ónos eső, havazás is kialakulhat. Később főként az északkeleti határszélen lehet vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő este -4, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra